Ondřej Gregor Brzobohatý složil pro Gotta píseň Testament. „Možná jsem ji nenazval šťastně“

3. říjen 2019

Jak mladý hudebník přiznal v rozhovoru v Blízkých setkáních Gott byl z písně nejdřív rozpačitý. „Byl jsem tenkrát pohnutý ze smrti mého otce," vysvětluje klavírista.

„Možná jsem ji nenazval šťastně. Ten název Karla trošku odpudil a extrémně se k ní nehlásil. Ačkoli vím, že ji měl rád a intenzivně ji prožíval. Když jsem mu ji tenkrát poprvé zahrál, řekl: To je krásný. Takovou písničku mi dlouho nikdo nenapsal,“ vzpomíná Ondřej Gregor Brzobohatý.

Nechtěl jsem kýč...

„Byl jsem tenkrát pohnutý ze smrti svého otce a vydal jsem se tímhle směrem. Říkal jsem si, že je Karel chlap, který může a měl by zpívat šanson. To je hluboká píseň, která vede k sumarizaci života. Zároveň jsem ale nechtěl, aby to byl kýč,“ vysvětloval moderátorce Tereze Kostkové.

... a žádný pop

Ondřej Gregor Brzobohatý

„Vycházel jsem z nadhledu a vzdoru, který měl můj táta. To jsem chtěl, aby v té písni zaznělo. A Karel to ocenil.“ Kromě toho mu prý nechtěl napsat klasickou popovou píseň. „Těch mu jich napsalo tolik lidí přede mnou! Bál jsem se, aby moje píseň nezapadla mezi ty ostatní.“

Vzpomíná rád na dobu studií? Kde často a rád hrával? Co všechno pro něj znamenal otec? Je pro něj pořád přítomen? Je jeho žena Taťáňa Brzobohatá, dříve Kuchařová, dobrou kuchařkou?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?