Dokument Karel. Jsem ráda, že jsem mohla natočit film o lásce, přiznává Olga Špátová
„Ivanka Gottová jako producentka filmu mi dala čas a svobodu tvořit. Nechala tam scény, kdy je Karel ve svém soukromí,“ vzpomíná v Blízkých setkáních autorka snímku.
„Film vznikal sto dní ve střižně. Promítali jsme ho na Febiofestu a v Plzni. Byl tam mladý kluk a říkal: už konečně vím, koho můžu mít za vzor,“ dodává dokumentaristka, která se v Radiocafé pozdravila i s členkami Gottova fanklubu.
Protože film není nafukovací, řada scén se do něj nevešla. „Třeba, jak celou noc nespal, když měl po delší době nahrávat v Českém rozhlase písničku Jdi za štěstím. Říkal, že se bál, jak ho ti mladí muzikanti přijmou. Nakonec se s ním každý z orchestru fotil. Ivanka ví, jak Karlovi bylo, když jsme některé scény natáčeli.“
Karel je naše rodinné dědictví
„Můj otec Jan Špáta točil s Karlem Gottem v roce 1978 film Jdi za štěstím. Můj muž, kameraman Jan Malíř o něm točil v 80. letech film. Karel je takové naše rodinné dědictví.“
Na které momenty z natáčení nikdy nezapomene? „Na to, jak se Karel choval skvěle ke svým fanouškům. A pak na to, jak jsem se dotkla fenoménu láska. Viděla jsem, jak se Ivanka ke svému muži chová a stará se o něj. Jsem ráda, že jsem to mohla pozorovat,“ dodává Olga Špátová.
Jaký je rozdíl mezi filmem současným a filmem, který točila k sedmdesátinám Karla Gotta? Které další scény se do filmu nevešly? Jak rodina vnímala přítomnost kamery v soukromí?
Související
-
Zpátky si dám tenhle film. Poslední díl pořadu Karla Gotta
Speciál pořadu, který Karel Gott pro Dvojku připravoval od února 2011 do června 2015. Ve 223 hodinových dílech si plnil svůj sen – stát se rozhlasovým diskžokejem.
-
Olga Špátová: Hudba, kterou mám ráda
Zastavení nad oblíbenými nahrávkami známé režisérky a dokumentaristky. Připravila Jitka Novotná.
-
Úžasné životy: Karel Gott podle Lucie Bílé
Pěveckou legendu a národní poklad Karla Gotta zpěvačka brala především jako váženého kolegu, se kterým měla tu čest spolupracovat, vystupovat a zpívat společné duety.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.