„Odvykla jsem si slavit Vánoce.“ Kristina a Cyril Höschlovi ve speciálním vydání Hosta do domu

24. prosinec 2018

Známý psychiatr vzpomíná na své „ladovské“ Vánoce. Jeho dcera, lékařka–záchranářka, naopak už přes dvacet let Vánoce neslaví a tráví je nejraději mimo křesťanskou kulturu.

„Já jsem přes světýlka. Kde to je jenom možné, tak na Vánoce pověsím nějaké LED žárovičky a všichni se mi smějou  a považujou to za projev infantilismu. Ono to tak různě barevně bliká a moje žena, výtvarnice, to považuje za kýč. Ale mně se to líbí,“ prozrazuje na sebe psychiatr Cyril Höschl. Ve speciálním vánočním vydání pořadu Host do domu byl spolu se svou dcerou Kristinou, specialistkou na záchranářství a horskou medicínu.

„Já jsem o Vánocích většinou někde daleko a vlastně i mimo křesťanskou kulturu,“ svěřuje se lékařka. „Už si ani chutě Vánoc nevybavuju, odvykla jsem si je slavit. Já Vánoce nepotřebuju. Ve mně asi nějak zakořeněné nejsou.“

Proč dává Kristina Höschlová přednost Vánocům daleko od rodiny? A co radí Cyril Höschl těm, kdo se stejně jako on o svátcích musí pokaždé vyrovnávat s tím, že je už nemohou trávit s někým ze svých blízkých? Poslechněte si celý rozhovor s Kristinou a Cyrilem Höschlovými.

autoři: Jitka Novotná , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.