Od rudé Rity k první demokratické velvyslankyni v USA. Osudové ženy: Rita Klímová
Budovatelský zápal ji coby mladou levicovou intelektuálku přivedl až k soustruhu. Události Pražského jara a normalizace ale udělaly z Rity Klímové významnou disidentku. Ekonomka, překladatelka a diplomatka se narodila v roce 1931 na území dnešního Rumunska, kde žili rodiče její matky. Ritin otec Stanislav Budín, syn haličského rabína, byl komunistický novinář a ve 30. letech i šéfredaktor Rudého práva.
V roce 1936 byl Stanislav Budín, do té doby vlivný novinář, vyloučen pro své názory, které nebyly v souladu s postoji Moskvy, z Rudého práva a ze strany. Pro rodinu, která dosud žila v centru pražské levicové intelektuální komunity, to znamenalo společenskou izolaci.
Před rostoucí nacistickou hrozbou se nakonec rodina s židovskými kořeny rozhodla utéct do emigrace. A tak se osmiletá Rita ocitla ve Spojených státech, kde prožila klíčové období svého dětství a dospívání. Vztah k USA ji pak provázel po celý další život.
„Rita byla velmi zvláštní případ,“ říká historik Martin Groman. „Na jedné straně byla silně levicově smýšlející, na straně druhé po celou dobu svého života v Československu byla také těžký amerikanofil. Cítila, že do USA patří a že se tam musí vrátit.“
Ekonomka, soustružnice, manželka a matka
Po válce se rodina vrátila do Československa, kde Rita vystudovala anglické gymnázium. Věrna svým rodinným kořenům byla i ona zapálená pro budování socialismu, a tak po maturitě odešla na rok pracovat jako soustružnice. Na studium ale nerezignovala a vystudovala ekonomii.
Byla přesvědčenou komunistkou a mezi soudruhy potkala v 50. letech i svého budoucího manžela Zdeňka Mlynáře, který se později stal výraznou postavou Pražského jara. Narodily se jim dvě děti – dcera Milena a těsně před rozpadem manželství v 60. letech i Vladimír, pozdější porevoluční politik.
Pražské jaro a normalizace
Okupace v roce 1968 a následná normalizace zasáhla celou rodinu. Rozvedená Rita žila sama s otcem a svými dvěma dětmi. Živila se překládáním a tlumočením a žila pod neustálým dohledem StB.
Rita Klímová byla přesvědčenou feministkou a stála si za tím celý život. Nebyla pouze ženou významného muže, přestože ho měla. Byla významnou sama za sebe.
historik Martin Groman
Stala se výraznou osobností disentu a svůj neutuchající organizační talent a schopnosti v této neveselé době využívala při organizování nejrůznějších diskusních setkání a seminářů. Její holešovický byt se v 70. letech proměnil v soukromé americko-československé středisko a až do roku 1989 plnil nezastupitelnou úlohu v kontaktu s americkým kulturním a politickým prostředím.
Na konci 70. let se vdala za Zdeňka Klímu, který v 60. letech působil jako diplomat v Koreji nebo na Cejlonu. Manželství však netrvalo dlouho. Zdeněk Klíma zemřel náhle už v roce 1981.
Sametová revoluce a návrat do USA
Listopad 1989 otočil život Rity Klímové zcela jiným směrem. Stala se překladatelkou a organizátorkou centrálního Občanského fóra, kam přivedla i svého dobrého známého, pozdějšího premiéra a prezidenta Václava Klause.
Její profesní život vyvrcholil jmenováním první československou velvyslankyní ve Spojených státech amerických. Zemřela 30. prosince 1993 ve věku 62 let.
Související
-
Z přesvědčené komunistky chartistka. Odmítla ministra a šla před soud. Osudové ženy: Marie Švermová
Komunistické přesvědčení ji provázelo celý život. Prožila ho na výsluní i ve stínu. Také její milostné vztahy proběhly pouze v prostředí strany. A to ji málem stálo život.
-
Idealistická komunistka a odhodlaná disidentka. Osudové ženy: Gertruda Sekaninová-Čakrtová
Přesvědčená komunistka, zkušená advokátka a diplomatka se v srpnu 1968 otevřeně postavila proti okupaci Československa.
-
Charta 77 ji stála domov i manželství. A přece... Osudové ženy: Zdena Tominová
Portrét překladatelky, spisovatelky a disidentky, kterou statečnost dovedla až do exilu. Po desetiletích ve Velké Británii se do Prahy vrátila až krátce před svou smrtí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.