Obrana a útok? Defenzivní komunikace nikam nevede. Jako první zmírněte emoce

5. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Pokud komunikaci ovládnou emoce, je lepší rozhovor přerušit | Foto: Odonata Wellnesscenter, Pexels, Licence Pexels, ©

Defenzivní komunikace. Host: psycholožka Dana Cook. Moderují Tereza Stýblová a Jiří Holoubek

Defenzivní komunikace je typ frustrující a emoční komunikace, který znesnadňuje interakci obou zúčastněných. Jak pracovat s člověkem, který defenzivní komunikaci používá? A jak se jí sami vyvarovat?

Defenzivní komunikace je jedním z obranných mechanismů, který se podle psycholožky Dany Cook spíná automaticky, aniž bychom si to příliš uvědomovali. „Většinou to má prapůvod v dětství, kdy jsme byli třeba příliš kritizováni. Pakliže si to ale uvědomíme a z naší komunikace defenzivní prvky odstraníme, bude to mít velmi pozitivní dopad na výchovu dětí nebo na vztahy na pracovišti.“

Kritika v dětství

K příčinám defenzivní komunikace lze přičíst nízké sebevědomí a nízké sebehodnocení, kdy se dotyčný cítí být kritikou velmi brzy ohrožen.

Čtěte také

„Proto vždycky rodiče nabádám, aby nekritizovali osobnost dítěte, ale obecně jeho chování. Místo abychom řekli: Ty jsi hrozná, Mařenko, že jsi přišla pozdě, je lepší říct, že není slušné chodit pozdě,“ uvádí příklad Dana Cook.

Odnaučit se komunikovat defenzivně je ale podle psycholožky běh na dlouhou trať a dlouhodobá práce hlavně na sobě sama. „Vždy je dobré komunikaci zpětně zanalyzovat a uvědomit si, že jsme mohli reagovat lépe. Případně je dobré se naučit, když nás někdo kritizuje, vyžádat si chviličku na zpracování.“

Ego vs. nízké sebevědomí?

Pokud komunikaci ovládnou emoce, je vhodné pokusit se partnera zklidnit tím, že mu budeme naslouchat a s klidem trochu ustoupíme. „Není to totiž soutěž nízkého sebevědomí a vysokého ega. Jde o to, že partner, který je na tom emočně trošku výše, vezme na sebe zodpovědnost a couvne, čímž pomůže druhému nekomunikovat defenzivně. Jenom tak je možné se posunout dál,“ dodává Dana Cook.

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.