Životní motto:
Vlastně žádné životní motto asi nemám. Zdá se mi, že život člověka je příliš pestrobarevný, komplikovaný a proměnlivý na to, aby se dal popsat či nasměrovat tak krátkým textem, jakým bývá životní motto. Když bych nějaké motto měl mít, znělo by nejspíš něco jako: "Je třeba být připraven na to, že věci se neustále mění. Budoucnost není předvídatelná z toho, co známe z minulosti".
Co dělám v rozhlase:
Občas komentuji dění ve společnosti.
Co dělám mimo rozhlas:
Jako bývalý ředitel Sociologického ústavu AV ČR (byl jsem jím celkem 9 let) se momentálně zpětně rekvalifikuji do pozice vědeckého pracovníka ve svém mateřském oddělení Lokální a regionální studia. Mým hlavním vědeckým zájmem jsou sociálně-prostorové nerovnosti ve společnosti, analýza mechanismů, jakými se vytvářejí a udržují, a také zkoumání jejich sociálních a politických dopadů. Jako kluk z malého města na Moravě, který v mládí trávil třetinu svého života (všechny víkendy + skoro všechny prázdniny) u prarodičů na vesnici na Vysočině, od 18 let žije v centru Prahy a jako výzkumník si vyzkoušel i život ve zběsilých megaměstech USA, orientálním Japonsku nebo pohodové Francii, jsem došel k přesvědčení, že prostředí, které lidi obklopuje, ovlivňuje jejich život mnohem více, než si obyčejně připouštíme. Vědeckou práci ještě momentálně kombinuji s prací pro vedení Akademie věd, kde mám ve funkci člena Akademické rady na starosti hlavně spolupráci ústavů Akademie s partnery z veřejné správy a podporu aplikovaného výzkumu v sociálních a humanitních vědách.
Co mně baví:
Ježdění na kole, kde mým cílem není počet ujetých kilometrů a nastoupaných výškových metrů, ale počet krásných výhledů, které se cyklistovi během jeho výletů otevřou za odměnu před očima. Obecně rád cestuji i jinými způsoby než na kole, rád poznávám nové kraje, společnosti a lidi. Dřív jsem i hodně četl, ale slábne mi zrak, tak už toho dnes moc nepřečtu. Sluch mi naštěstí ještě docela slouží, tak rád poslouchám hudbu, často vážnou, nejraději Bacha, u jehož skladeb žasnu nad tím, jak se něco takového může zrodit v lidském mozku.
Všechny články
-
Sociolog: Fico svým projevem ke klidu nepřispěl. Naopak definoval hluboké ideologické nepřátelství
Slovenský tisk v první reakci označil květnový atentát na premiéra Roberta Fica za útok do srdce společnosti. Co a jak ho může zahojit? Je na Slovensku ohrožena demokracie?
-
Sociolog: Češi nevěří velkým a vzdáleným institucím. Obce mají ale dlouhodobě velkou důvěru
Jak moc věří Češi politikům? A proč obecním zastupitelům důvěřují víc? Na otázky odpovídá sociolog Tomáš Kostelecký. Popíše také možná řešení spojená s důchodovou reformou.
-
Sociolog Kostelecký: Jan Palach byl osamocená jiskra. Hromadu mokrého dřeva neměl šanci zapálit
Před 55 lety zemřel student Jan Palach, který se 16. 1. 1969 upálil na protest proti pasivitě národa po okupaci Československa. Jak jeho čin ovlivnil tehdejší společnost?
-
Sociolog Kostelecký: Euforie, napětí, strach. Záruku, že nepřijedou tanky, neměl 17. listopadu nikdo
Uplynulo 34 let od pohnutých událostí 17. listopadu 1989. Jak dramatické chvíle prožívali občané tehdejšího Československa? A jak se na podzim 1989 díváme s odstupem času?
-
Sociolog Kostelecký: České společnosti chybí společná pozitivní vize. Tmelem jsou vyhraněné situace
Co aktuálně hýbe českou společností? Jaké nálady převažují? Proč je tak těžké se na něčem shodnout? A víme vůbec, co jako společnost chceme?
-
Sociolog: Sociálně prostorová nerovnost? Řešením je investice do lidí nebo rozvoj periferií
Sociální nerovnosti jsou do určité míry normální. Problém nastává, začne-li docházet k prostorovému oddělování jednotlivých sociálních skupin obyvatelstva. Jak to řešit?
-
Sociolog: Vizitka české vlády? Dobré to není. V těžkých dobách jsou ale vlády nepopulární vždy
Inflace, drahé energie a potraviny, rozpočtové deficity, škrty a daně. Veřejný prostor naplnila nervozita a demonstrace proti vládě. Co se děje s českou společností?
-
Prezidentská kampaň vrcholí. Kdo rozhodne volby? Komentuje sociolog Tomáš Kostelecký
„Teď se hraje především o nevoliče a o ty, kteří v prvním kole volili jiné kandidáty,“ shrnuje. Jaká je aktuální taktika obou kandidátů? Jsou klíčem k úspěchu velká města?