Nikdy nevíte, co se z vaší kočky vyklube za tygra zabijáka, říká kočičí psycholožka

25. březen 2021

Mám doma čtyři kočky, králíčka a šneka, prozrazuje v Blízkých setkáních kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová. Vidět ji můžete v pořadu Kočka není pes.

Její kočky dokonce poslouchají na povely sedni a lehni. Čím se liší kocouři od koček? „Kočky jsou trochu vypočítavé, ale umí to dát elegantně najevo. Kocouři jsou aktivní jako mladí, ale kolem čtvrtého roku je jejich starostí spíše ohlídat si území a spát. Nikdy nevíte, co se z vaší kočky vyklube za tygra zabijáka. Pro mě je stěžejní poznat rodinu, prostředí a až pak kočku. K jejímu chování může vést i disfunkce v rodině, třeba hádky.“

Kočka vycítí zdravotní problém

Kočka dokáže vycítit zdravotní problém, i syndrom náhlého úmrtí kojence. „V historii vznikla kolem koček řada mýtů,“ uvádí Klára Nevečeřalová. „Lidé našli třeba mrtvé miminko a u něj kočku, a řekli si, že zardousila dítě. Někdy se stane, že kočka čurá na postýlku. Lidé si to vyloží špatně, ale ona to dělá proto, aby tam nepřišla jiná kočka a neuškodila mu.“

Pandemie má na kočky veliký dopad, připomíná Klára Nevečeřalová. „Byly zvyklé na svůj režim, majitel odešel do práce a kočka měla svůj klid. Když jsme doma, tak jedním okem sleduje, co se děje. Může dojít ke spánkové deprivaci a kočky se stávají neurotické. Bojím se, co nastane po rozvolnění. Když odejdeme na osm hodin do práce, může u kočky nastat separační úzkost,“ varuje Klára Nevečeřalová.

Jaké mýty se ke kočkám vztahují? Jak se starat o kočičí záchod? Může člověka ohrozit toxoplazma?

autoři: Tereza Kostková , zk

Související