Meteor o bahenních sopkách na Marsu, kočkách a životu v páru

27. duben 2019

Poslechněte si:

  • 01:14 Jsou na Marsu bahenní sopky?
  • 15:28 První české letadlo
  • 20:07 Jak pracovat s informacemi?
  • 31:37 Zná kočka své jméno?
  • 40:10 Proč začal člověk žít v páru?

Jsou na Marsu bahenní sopky?

Mapa Marsu s vyznačenou oblastí bahenních sopek

Bahno je na planetě Zemi zcela běžnou záležitostí. Stačí, když naprší a rozmočí půdu. Zvláštním fenoménem jsou bahenní sopky, které vznikají, když magma stoupající k povrchu narazí na větší zásobu vody. Pak ji začne vytlačovat k povrchu, kde se mísí se zeminou. Bublajících bahenních sopek máme na Zemi plno. Jak je na tom planeta Mars? Nedávno byla objevena místa připomínající dávno uschlé bahenní sopky. Nejde ale o něco jiného? Dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV je prozkoumal a ověřil, zda se mohlo jednat o bahenní sopky. Dokonce s kolegy simulovali, jestli se bahno na Marsu mohlo pohybovat v prostředí, kde mrzne, kde je nižší tlak a gravitace. Na co přišli?

První české letadlo

Logo

Letadla Albatros nebo Delfín zná celý svět. Trvalo to celá desetiletí, než se podařilo takové stroje u nás vyvinout. Počátky letectví na našem území byly velmi dobrodružné a osud prvního českého letadla komplikovaný. Jmenovalo se Bohemia B-5, rozpětí křídel mělo 8 metrů. Letoun umožňoval výškový dostup 1500 metrů, rychlost 110 kilometrů za hodinu při doletu až 120 kilometrů. Startoval poprvé před 100 lety - 27. dubna 1919. Jaké byly okolnosti jeho vzniku? Připomněli jsme si to rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Jak pracovat s informacemi?

Informace

MUDr. František Koukolík se v Meteoru zamýšlel nad tím, jak kvalitní informace kolem nás proudí. Není to žádná sláva, zejména na internetu. Spolehlivými zdroji bývají encyklopedie, vědecké monografie, příručky a renomované časopisy. František Koukolík nesouhlasí s tím, že bychom byli přehlceni informacemi. Podle něj jsme přehlceni balastem, faktoidy, to je cokoli, co se tváří jako fakt, ale faktem to není, epidemickým lhaním a opakováním starých poznatků, jimž se dají nové šatičky. Co dalšího v Meteoru řekl?

Zná kočka své jméno?

Kočka

Micko, přines! Sedni! Podej pac! Znáte někoho, kdo by měl takhle vycvičenou kočku? Asi ne. Znamená to, že jsou kočky hloupější než psi? Vědci provedli velký test, zda se kočky poznají podle jména. Pokud ano, jistě poznají i opakované povely a jejich význam. Na 90 koček prošlo výzkumem, který dokázal, že kočky jsou opravu schopny rozpoznat, že je voláno jejich jméno. To je dobrá zpráva. Proč ale nelze kočku vycvičit? Odpověď přinesl prof. Jaroslav Petr.

Proč začal člověk žít v páru?

Jak se oblékal pračlověk?

Kdysi dávno, kdy předchůdce člověka žil ještě v Africe, měly samice děti pokaždé s jiným samcem. Byla to běžná záležitost. My dnes ale žijeme v párech, uzavíráme manželství a považujeme věrnost za normální záležitost, byť ji ne vždy dodržujeme. V jakém momentu historie se přístup člověka změnil. Kdy a proč začal žít v páru? O tom jsme si četli v knize Milana Baumana Štvanci touhy, kterou vydalo nakladatelství Bondy. Knihu můžete i vyhrát, pokud odpovíte na soutěžní otázku z konce Meteoru.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související