Meteor o pohybu zvířat, kvantových počítačích a léčbě pomocí genů
Poslechněte si:
- 01:10 Kolik pohybů zvládají zvířata?
- 08:48 Co dokáží kvantové počítače?
- 21:38 První železniční vagony
- 27:39 Léčba změnou genů?
- 40:00 Čáp Venda a dobrodružství v Africe
Hovoří informatik Josef Lazar, genetik Jan Pačes nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.
Kolik různých pohybů zvládají zvířata?
Pokud se pokusíte odpovědět na úvodní otázku, asi vás napadne: chůze, běh, skok, plavání, let. Kniha biologa prof. Jaroslava Petra ale dokazuje, že škála pohybů zvířat je mnohem pestřejší. Jmenuje se Desatero pohybů, vydává ji nakladatelství Dokořán a v Meteoru z ní čte Lucie Juřičková. V následujících týdnech uslyšíte, jestli umí zvířata jezdit na kole, využívat k pohybu elektřinu nebo zda je jejich pohyb vidět z vesmíru.
Co dokáží kvantové počítače?
První komerčně použitelný kvantový počítač byl sestrojen před pěti roky. Zatím jde ale o experimentální stroj, na kterém se odborníci učí. Prof. Josef Lazar, ředitel Ústavu přístrojové techniky AV v Brně, si přesto myslí, že běžné využití takových počítačů je otázkou dalšího desetiletí. Posluchačům dobře vysvětlil, jak kvantové počítače fungují, jaká jsou úskalí jejich konstrukce nebo že klasický programátor si u nich ani neškrtne.
První železniční vagony
Podnikatel František Ringhoffer v únoru 1852 kupuje na Smíchově pozemek, na kterém začíná stavět novou tzv. "vozovku", tedy továrnu na železniční vozy. Fabrika roste jako z vody, a tak už 20. dubna 1854 opouští její montážní halu první nákladní vagon na uhlí (a taky vůbec první vagon v českých zemích i v celém mocnářství). Podniku se pak daří a za první republiky se stává největším producentem železničních vozů na světě. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Budeme se léčit změnou genů?
Srpkovitá anémie způsobuje poškození hemoglobinu, takže červené krvinky nemají správný tvar a špatně hospodaří s kyslíkem. Beta-talasemie se projevuje poškozováním řetězce globulinu. Lékařsky jsou obě choroby popsány dobře. Obě jsou dědičné a neexistuje na ně lék. Podle Jana Pačese z Ústavu molekulární genetiky AV, se teď vědci pravděpodobně naučili, jak díky editaci genů pacienty nemoci zbavit.
Čáp Venda a dobrodružství v Africe
Čápi koncem léta mizí do teplých krajin a půl roku žijí v místech, která jsou nám velmi vzdálená. Co tam dělají? Jaký je život čápa v Africe během zimních měsíců? To se dozvíme v pokračování našeho seriálu sledujícího život čápa Vendy v podání Jiřího Lábuse. Jeho život komentuje ornitolog Zdeněk Vermouzek. Seriálem podporujeme velké celoevropské sčítání čápů bílých a národní sčítání čápů černých. Zapojte se do sčítání čápů bílých na cap.birdlife.cz a černých na avif.birds.cz.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.