Netradiční témata pořadu Dva na Dvojce a letní glosy Jana Burdy

22. červenec 2024

To, že na Dvojce pro vás od června připravujeme nové dopolední vysílání, už určitě dobře víte. Každý všední den se mezi 9. a 10. hodinou od Dvou na Dvojce, tedy Šárky Volemanové a Jiřího Holoubka, dozvíme něco, co jsme možná ještě nevěděli. Tušili jste třeba to, že člověk nemůže sám sebe polechtat? Že černá skříňka v letadle není černá? Že nejvíc kradenou knihou světa je bible? Anebo že červené a žluté karty ve fotbale byly zavedeny až v 70. letech 20. století?

Nedílnou součástí našeho vysílání je také Jan Burda, který k danému tématu připravuje své postřehy. V letním období připravil tyto prázdninové glosy:

Věděli jste, že… faraon Tutanchamon vládnul jen devět let?

Plavání patří k oblíbeným letním i zdraví prospěšným sportům, ale také mezi dovednosti, které dokáží člověku zachránit život. První známá vyobrazení plavajících lidí pocházejí už z dob stavění pyramid. Uměl Tutanchamon plavat?

Jan Burda na prázdninách

Věděli jste, že… čeština patří mezi nejtěžší jazyky světa?

Dnes se po celém světě mluví více než 7 tisíci jazyky. To musí být komolení a významových nedorozumění... Který jazyk je ale nejstarší? A položil základ mluveného slova mnoha rozdílných kultur?

Věděli jste, že… ne všichni mravenci jsou pracovití?

Ne všichni mravenci jsou pracovití. Ano to se může stát, ačkoliv pracovitost považujeme v lidském světě za ctnost, u některých lidí by bylo lepší, kdyby si vzali příklad z lenochodů než z dělných včel či jiného přičinlivého hmyzu.

Věděli jste, že… průměrně spotřeba potravin na jednoho obyvatele Česka je asi 750 kg za rok?

Přestalo nám asi chutnat maso. Jeho tuzemská produkce loni klesla na nejnižší úroveň za posledních 24 let. Jíme, nebo nejíme „blbě“? A jak se naše chutě během let mění?

Věděli jste, že… nejrozšířenějším ptákem na světě je vrabec?

Fascinovat se lze nechat lecčím. Třeba ptačí říší. Není to tak dávno, co neočekávané a vysoce nepravděpodobné události dostaly svoje jméno, a to v podobě teorie Černé labutě. Co přesně popisuje, a proč se jmenuje tak, jak se jmenuje?

Spustit audio

Související