Nejjednodušší učebnice psychologie jsou lidová rčení, myslí si psycholožka Marta Boučková
Co oči nevidí, to srdce nebolí. Chybami se člověk učí... Co vás ale může doopravdy naučit lidová moudrost? Třeba to, že máte víc žít v přítomnosti, radí psycholožka v pořadu Blízká setkání.
„Nejjednodušší učebnice psychologie jsou lidová rčení,“ směje se psycholožka Marta Boučková v rozhovoru s Terezou Kostkovou. „Chystám se na to, že si jednou sednu, sepíšu lidová rčení a k nim dám psychologické příběhy, jak je znám. Je to skutečně lidová moudrost.“
Rčení pro přítomnost
„Jako první rčení mi vytane: Co oči nevidí, to srdce nebolí. Pro mě je to rčení pro přítomnost. Protože strašně moc věcí, které se odehrávají v mé pracovně, je: Co kdyby... Je to hodně o budoucnosti. My jsme hodně cvičení na to, abychom přemýšleli, co bude v budoucnu, jak to s námi bude.“
„To je sice fajn, ale na druhou stranu jsme někdy zahlceni obavami a strachy, které přijdou, nebo tím, co by se všechno mohlo stát,“ myslí si Marta Boučková. „Moje další oblíbené rčení je: Chybami se člověk učí.“
Co vás může naučit tohle rčení? Proč je pro lidskou duši dobré držet rituály a tradice? Patří hypnóza do psychologie? Poslechněte si celý rozhovor Terezy Kostkové.
Související
-
Připusťte si, že stres patří k životu, doporučuje psycholožka
„Stres má v našem životě velký význam. Často se setkávám s maminkami, kterým v těhotenství lékař radí, ať nejsou ve stresu,“ vysvětluje v Blízkých setkáních odbornice.
-
Věční hledači štěstí nejsou pro dlouhodobý vztah, připomíná psycholožka Marta Boučková
Dobře fungující vztah je o tom, že v něm chceme být. Partner nám dělá radost, i když nás čas od času štve, říká psycholožka Marta Boučková.
-
Ode dna rybníka vzhůru k nebi. Osudové ženy: psycholožka Jiřina Prekopová
K profesi psycholožky měla nesmírné vlohy. Přesto jí komunistická zlovůle neumožnila dostudovat. Posílena útrapami se však nakonec úspěšnou dětskou psycholožkou stala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.