Připusťte si, že stres patří k životu, doporučuje psycholožka
„Stres má v našem životě velký význam. Často se setkávám s maminkami, kterým v těhotenství lékař radí, ať nejsou ve stresu,“ vysvětluje v Blízkých setkáních odbornice.
„Lékaři to myslí dobře, ale vyvolají tím často obavu, že v klidu být nedokáží, a tím se situace zhorší. Podle mě je lepší si prostě připustit, že stres k životu patří a je všudypřítomný“ radí Danuše Jandourková. „Vždy nás budou provázet situace, na které reagujeme. Některé jsou v pořádku a některé nás zatíží nebo rozruší.“
„Rozlišujeme stres akutní, když nás třeba naštve šéf a stres chronický. S akutním stresem se lze vyrovnat poměrně snadno, prostě se vyvztekám a je zase dobře. Horší je ten dlouhodobý, nad kterým nemůžeme jen tak mávnout rukou, například po ztrátě blízké osoby, ten je pro naše zdraví rizikovější,“ uvádí psycholožka.
Stres v pandemii
„Současná stresová situace s pandemií a její prožívání se může také projevit. Hodně ovlivňuje děti, především ty úplně malé, které se teprve učí sociální kontakty. Také teenagery, kteří potřebují své kamarády, své první lásky,“ vysvětluje.
„Často se setkávám s dětmi, které ztrácí o všechno zájem, leží v posteli a nemají podněty ani chuť cokoli dělat. Chybí jim řád a zájmy, které by za běžného fungování měly. I pro rodiče je to velmi těžká situace i v tom, že musí své děti podpořit,“ uzavírá Danuše Jandourková.
Co řeší psychosomatika? Exituje i pozitivní stres? Zvládají stres lépe ženy nebo muži?
Související
-
Naprostou většinu znalostí získáme do puberty, uvádí psychiatr Jiří Horáček
Podle studií se v důsledku pandemie potýká s psychickými problémy každý třetí dospělý. Druhá vlna covidu má horší dopad než první, upozorňuje psychiatr Jiří Horáček.
-
Důvěru k dětem si vybudujete přes zájem, radí rodičům psycholog Milan Studnička
Pro lidskou duši je důležitý pohyb, říká v Blízkých setkáních psycholog Milan Studnička, který byl sám vrcholový sportovec, bobista.
-
Fyzioterapeut Pavel Kolář: Vyřadili jsme z medicíny emoce a to je chyba
„Moderní medicína je dnes superspecializovaná. Máme tady tělo a duši zvlášť. A to přetrvává,“ přibližuje v Blízkých setkáních fyzioterapeut Pavel Kolář dnešní pojetí léčby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.