Možná bych se chtěla chvilku nudit, směje se střihačka Jana Horká
Je střihačkou a ženou známého cestovatele Petra Horkého. „Musela jsem si zvykat, protože mám ráda jistou rutinu a pravidelnost. Ale na druhou stranu to není nuda,“ uvažuje. Na co narazila v osobním archivu Miroslava Zikmunda? Na které známé lidi má zajímavé vzpomínky? Má ráda rodinné cestování? Jak funguje rodinná rada? Co soudí o dlouholetých vztazích? Jak se dostala ke své profesi střihačky a co ji na tom baví?
„Loni jsem dokonce pronesla, že bych se možná chtěla chvilku nudit, ale dcera mi řekla, že se mi to asi nepovede,“ směje se. „Je to šrumec. To je asi nevýstižnější slovo. U nás doma nikdy nuda není. Potřebovali bychom víc času, abychom všechno stihli.“
„Chybíš mi. Když nejsi doma, nemůžu s tebou probírat spoustu věcí,“ obrací se na svého muže a současně i moderátora Petra Horkého. „V běžném provozu mi to ale přijde jednodušší, protože mi nepřidáváš úkoly,“ přiznává.
A nejhezčí společná dovolená? „Jacqueline, manželka Thora Heyrdahla, nám jednou nabídla byt, který měli v Muzeu Kon-Tiki a byl to úžasný zážitek. Krásná dovolená byla na Lofotech. Naše dcery se každé ráno vzbudily a ptaly se, jestli nás tatínek bude zase nutit chodit do kopce,“ vzpomíná Jana Horká, střihačka a žena cestovatele Petra Horkého.
Související
-
Cestovatel Tomáš Vejmola přijel domů bos. Boty vyměnil za dárek pro maminku
Po světě cestuje tuk-tukem a je to prý fajn. „Občas se pokazí, občas ho musíte tlačit a občas něco hoří. A když ho lidé vidí, tak se usmívají,“ vysvětluje dobrodruh.
-
Svoje knihy nečte. „Sám sobě lezu na nervy,“ směje se cestovatel Ladislav Zibura
Jeho nová kniha je o cestě do Santiaga de Compostela. „Je to fenomén a za středověku byla ještě slavnější, než dnes. Myslím, že pěší poutě mají co nabídnout každému.“
-
Chilkoot Trail je jediná túra na světě, kde jsou odpadky historickým dědictvím, vypráví cestovatel
Dodnes navštívil více než 80 zemí světa. „Když se pro nás po roce 1989 otevřel svět, přešli jsme s kamarádem Šumavu. Pak jsem vyrazil do světa,“ ohlíží se Jan Hocek.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.