Svoje knihy nečte. „Sám sobě lezu na nervy,“ směje se cestovatel Ladislav Zibura
Jeho nová kniha je o cestě do Santiaga de Compostela. „Je to fenomén a za středověku byla ještě slavnější než dnes. Myslím, že pěší poutě mají co nabídnout každému a dělá mi ohromnou radost, že se o to lidi začínají zajímat.“ Proč jsou jeho knihy ilustrované a neobsahují fotky? Jak dlouho mu trvá, než knihu napíše? Proč už nepřednáší na školách? A s čím má spojené země, které naštívil?
„Na cestě do Santiaga je zajímavé to, že je to jediná cesta v Evropě, která je značená jen jedním směrem. Je tím míněno, že budete putovat jen k té katedrále,“ vysvětluje cestovatel a spisovatel.
Značení má zajímavý příběh. „Kněz, který věřil, že cesta má co nabídnout i dnešním lidem, vzal žlutou barvu a sám během tří let vyznačil těch 800 kilometrů. Žlutá šipka se časem stala ikonickou. Věnovali mu ji prý silničáři, protože jim zbyla,“ směje se Ladislav Zibura.
„Prý ho na francouzských hranicích zastavili pohraničníci, protože jim byl muž s kbelíkem barvy podezřelý a on jim z legrace řekl, že připravuje invazi Francouzů. Nakonec je to pravda, protože Francouzi jsou jedním z nejvíce zastoupených národů na cestě do Santiaga.“
Cestovat začal Ladislav Zibura v patnácti letech. „Na každou cestu jsem se vydával v jiném rozpoložení. Mám to zakonzervované ve svých knihách a nedokážu je číst, protože sám sobě lezu na nervy. Ale vidím z nich, jak moc jsem se změnil,“ uzavírá cestovatel.
Související
-
Češi mají smysl pro humor a rádi tvoří recesistické projekty, všímá si cestovatel Ladislav Zibura
Jeho nejnovější kniha se jmenuje Prázdniny v Česku. „Uvědomil jsem si, že Česko mi přijde jako nejzábavnější země,“ tvrdí v Blízkých setkáních.
-
Před dvanácti lety jsem nevěděl, že pouť do Santiaga existuje, říká poutník Petr Hirsch
Co je to pouť a jaký má putování význam? Co ho přivedlo na cestu ke hrobu sv. Jakuba? Jaké stopy v něm zanechala cesta do Santiaga de Compostela?
-
Jak zvládnout dálkový pochod? Mistrovský kurz Terezy Jandové o putování krajinou
I chůze krajinou se může změnit v opravdovou vášeň. Samozřejmě že k dlouhým pochodům, tzv. trailům, se člověk dostává postupně. Ale i obyčejná túra na Šumavě má své kouzlo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.