Útulky jsou plné psů. Každý, kdo by chtěl zvíře, by si tam měl zajet, doporučuje veterinářka
Má doma papoušky, sovy, psy, plazy, leguány, krajtu a spoustu dalších zvířat. „Jsou to rodinná zvířata, máme je všichni společně,“ usmívá se Helena Vaidlová. Kam se vypravila za slony jako studentka? Jaké bylo starat se o sloní veterány? Proč je dobré vzít si psa z útulku? Co by si měl uvědomit člověk, který chce zvíře?
„Spousta pejsků miluje celou rodinu, ale jeden z těch našich si vybral mě,“ vypráví Helena Vaidlová. „Je to dané určitou osobností. Stejně jako lidé jsou různí, jsou různá i zvířata. Mezi pejsky jsou velké rozdíly, i když jsou z jednoho vrhu.“
„Ti, kteří chtějí psa, si mnohdy zajedou do tzv. množírny a tzv. ho zachrání. Což podporuje jejich „produkci“ v daném místě. Ale útulky jsou plné pejsků, kteří by byli moc fajn v rodině. Každý, kdo chce zvíře, by si měl uvědomit, jestli by mu mohl pomoci.“
„Útulky nejsou plné jen starých a zlých psů. Každý, kdo pokukuje po pejskovi, by se tam měl zajít podívat a třeba by pochopil víc,“ uzavírá veteriánářka Helena Vaidlová v Blízkých setkáních.
Související
-
Moc lásky škodí. Co domácím zvířatům prospívá, je empatie a dostatek času, radí zvířecí psycholog
Zvířecí psychologie je mladá věda. „Když jsem studoval, tak to nebyl ani nepovinný předmět. Řada veterinářů se na nás dodnes dívá skrz prsty,“ říká zvířecí psycholog.
-
Co lidé u psů nejvíc ignorují? A jak psy správně rozvíjet? Rady a tipy veterinářky Načeradské
„Pes musí mít jasně dané hranice. Musí přesně vědět, co může a nemůže. A vy nesmíte ignorovat jeho potřeby,“ vysvětluje veterinářka v Blízkých setkáních.
-
Příběhy propojení člověka a psa jsou často neuvěřitelné, tvrdí veterinář Jan Herčík
Známý veterinář nasbíral za své praxe mnoho veselých i smutných příběhů. „Se zvířaty si povídám a často kvůli nim pláču,“ přiznává Jan Herčík v Blízkých setkáních.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.