Cestovatel Tomáš Vejmola přijel domů bos. Boty vyměnil za dárek pro maminku
Po světě cestuje tuk-tukem a je to prý fajn. „Občas se pokazí, občas ho musíte tlačit a občas něco hoří. A když ho lidé vidí, tak se usmívají a mně se líbí dělat lidem radost,“ vysvětluje dobrodruh. Co všechno zažil v Thajsku? Potřeboval si cestováním něco dokázat? Jak mu změnila rodina náhled na cestování? Co obsahoval seznam, který mu dala žena před odjezdem do Afriky? Co nového chystá?
Kouzlo tuk-tuku je prý i v tom, že objevujete všechno pomalu a můžete brát stopaře. „Na světě fungují tuk-tuky jako taxík a lidé na mě mávají. Takhle jsem vezl třeba dvě kozy a v Indii 15 dětí do školy. Jeli jsme rychle, protože mi nefungovaly brzdy,“ vzpomíná s úsměvem.
Kolik věcí si bere do vozítka na své cesty světem? „Moc toho nepotřebujete. Jedny boty, jedny kalhoty… A nepotřebujete ani ty boty,“ ujišťuje cestovatel.
„V Nepálu jsem měl v kapse dva dolary a chtěl jsem dovézt mamince suvenýr. Líbily se mi tam ručně vyrobené housle, ale prodavač mi je nechtěl za prodat za tak málo. Tak jsem je vyměnil za boty. Z Nepálu jsem letěl do Indie, odtamtud do Dubaje, Prahy a vlakem k nám do Hranic. Přijel jsem v březnu domů bos. A ty housle dodnes zdobí rodičům obývací pokoj,“ vypráví Tomáš Vejmola.
Související
-
Češi mají smysl pro humor a rádi tvoří recesistické projekty, všímá si cestovatel Ladislav Zibura
Jeho nejnovější kniha se jmenuje Prázdniny v Česku. „Uvědomil jsem si, že Česko mi přijde jako nejzábavnější země,“ tvrdí v Blízkých setkáních.
-
Antarktida je mezistupeň před vesmírem, říká cestovatel Petr Horký. Potkal jsem tam samotnou Indku
„Pokud té krásné planetě Zemi nekouknu pod sukničku, tak ji znát nebudu,“ říká host našeho pořadu. Setkání s kontinentem Antarktida hodnotí jako fenomenální.
-
Na cestách musíte přijmout všechno. Déšť, bolest, smutek i radost, tvrdí Lucie Radová
Projela bezpočet zemí, natočila spoustu reportáží a zažívá to, co je pro mnohé jen snem. Vysněná pro ni byla cesta na tuk-tuku po Jižní Americe. I přes spoustu překážek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.