Chilkoot Trail je jediná túra na světě, kde jsou odpadky historickým dědictvím, vypráví cestovatel Jan Hocek

28. červenec 2023

Dodnes navštívil více než 80 zemí světa. Kdy a jak to začalo? „Když se pro nás po roce 1989 otevřel svět, přešli jsme s kamarádem Šumavu. Pak jsem vyrazil do světa,“ ohlíží se Jan Hocek. Naučil svoje děti cestovat? Sportoval závodně? Kolik je v Búthánu turistů a může tam člověk chodit na túry sám? Bloudí záměrně? Je v Česku umění zabloudit? O čem vypráví ve svých knihách? Co je Via Czechia?

První větší cesta do zahraničí vedla do USA. „Dělal jsem tam tři měsíce sportovního instruktora a byl to jeden z největších zážitků, na které dodnes vzpomínám.“ Cestování se mu tak zalíbilo, že si našel zaměstnání v cestovní kanceláři. „Lákala mě vidina zahraničních zážitků a v té době jsem objevoval svět.“

Jan Hocek

Se svojí ženou se seznámil na Aljašce. „Poznali jsme se na jednom z nejkrásnějších míst na světě,“ tvrdí. „Prošel jsem Chilkoot Trail, což je historická cesta, kterou chodili zlatokopové. Je to jedná túra na světě, kolem níž se válejí odpadky, které jsou historickým artefaktem, a nesmíte je sbírat, protože je tam před více než sto lety odhodili zlatokopové. Leží tam rezavé plechovky a jsou vlastně historickým dědictvím,“ směje se Jan Hocek.

Búthán je podle něj jedinečnou zemí. „Je to jako když přistanete v pohádce. Je to jeden velký živý skanzen. Letiště je v horách a je to jedno z nejobtížnějších letišť pro piloty. Jsou tam čisté řeky, spousta klášterů a všechno vytváří atmosféru, kterou snad už nikde není možné vidět. Je to kulturně pestrá země a jsou tam nádherné tracky,“ popisuje cestovatel v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Bebarová , eh
Spustit audio

Související