Pavlína Adam jako první Češka zdolala Great Himalaya Trail. „Nedokázaly jsme si představit, jak moc může pršet“
Je první, která v čistě ženském obsazení zdolala extrémních 1700 km přes nepálský Himálaj. „Dřív to byly smíšené týmy. Poprvé jsme byly jen skupina žen. Všichni se nás ptali, kde máme průvodce,“ upřesňuje cestovatelka a přírodovědkyně. Jak si ve velkých výškách zvykala na řídký vzduch? Kde a jak získávala zkušenosti s horskými výstupy? Kdy nastaly krušné chvíle a jak se řešily? Je pravda, že dala výpověď v zaměstnání, aby mohla cestovat? Měla našetřeno?
Přechod přes Himálaj v čistě ženském složení je v Nepálu prý raritou. „Není to tam úplně běžné, protože žena nemá příliš práv, třeba něco vlastnit nebo se někde pohybovat. Proto je tam rada: Nikdy se neptej na cestu staré ženy, protože ona nikdy neopustila svoji vesnici,“ vypráví Pavlína Adam.
Překvapením pro ni bylo třeba to, kolik lidí v tak vysokých horách žije. „Pro nás to jsou obrovské hory. Místní tam žijí velmi skromně, jejich jídlem je většinou rýže a čočka. V chudších částech to jsou jen brambory ve slupce.“
Hodně tam prý mokly a mrzly. „Věděly jsme, že tam budou monzuny. Ale co jsme o tom věděly! Nedokázaly jsme si představit, jak moc může pršet. A jak dlouho. Oblečení bylo ráno nejen mokré, ale občas i zmrzlé,“ popisuje cestovatelka Pavlína Adam.
Související
-
Když hledáte levnou letenku, je dobré nevědět kam, radí cestovatelka Tereza Schindlerová
„Vyjela jsem poprvé jako au pair do Francie. Pak jsem byla na brigádě na Maltě, na Madeiře,…“ vypočítává cestovatelka, která dnes na svém blogu radí, jak cestovat za babku.
-
Nová Guinea je pro mě laboratoří. Jezdím si tam pro nová témata, uvádí kulturní antropolog
Vtip a humor patří k lidství. „Jeden Papuánec mi vyprávěl hned několik vtipů, ale nezasmál jsem se. Zato na pohádce už jsme se tzv. potkali,“ vypráví kulturní antropolog.
-
Horolezkyně Klára Kolouchová na křižovatce. „Syn plakal, ptal se: Mami, ty už nikam nepolezeš, viď?“
Je horolezkyní, která napsala knihu o svých zážitcích s názvem Nahoře fouká. Říká, že hory dávají i berou. „A pořád dokážou překvapit,“ ujišťuje v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.