Nová Guinea je pro mě laboratoří. Jezdím si tam pro nová témata, uvádí kulturní antropolog Martin Soukup
Vtip a humor patří k lidství. „Jeden Papuánec mi vyprávěl hned několik vtipů, ale nezasmál jsem se. Zato na pohádce už jsme se tzv. potkali. Tři zlaté vlasy děda Vševěda ho zaujaly,“ vypráví Martin Soukup. Jako kulturní antropolog se vydává do lidských společností, kterých se nedotkla civilizace. Co ho k tomu vede? Jak je to s historií kanibalismu? Čím je pro něj zajímavé téma smrti a rasismu? Učí se na školách pořád stejné nesmysly o rasách? A jsou lidé migrující nomádi?
Dřív jezdil na Novou Guineu třeba i dvakrát do roka. Letos se tam podíval po delší covidové pauze. „Zajímavé na tom bylo to, že najednou byli vesničané jako zmatení. To, co vůči turistům měli za dlouhá léta naučené, zapomněli.“
„Nová Guinea je pro mě laboratoří a jezdím si tam pro nová témata,“ vysvětluje Martin Soukup. „Fascinuje mě na tom, že jsme tady naučeni rozpoznávat obličeje. Když jsem tam byl poprvé, Papuánce jsem nerozeznával. Dnes je poznám na starých fotografiích.“
Teď hledá nový kus světa. Prý aby neotupěl. „Lékem na etnocentrismus je cestování. Najít si jinou lokalitu a nezůstávat na jednom místě není od věci.“ Proto se chystá letos do Indie. „Když vidíte nové typy společností, má to antropologickou hodnotu. Ale hlavním bodem pro mě zůstane Nová Guinea, kde mám v tuto chvíli dvě lokality, kam se hodlám vracet,“ uzavírá kulturní antropolog Martin Soukup.
Související
-
Pohřeb se koná ještě za života, přibližuje rituály indiánů Mnislav Zelený – Atapana
Když jsem se vrátil do Peru, tak mě indiáni neobjímali, ale přirozeně navázali tam, kde jsme skončili před 46 lety, říká etnolog Mnislav Zelený – Atapana.
-
Lidstvo je migrujícím druhem. Přesto nemáme chuť chápat a...
O antropologii se toho málo ví, ale je to moc zajímavá věda. Zkoumá člověka v tom nejširším slova smyslu a učí lidi vzájemnému respektu a toleranci. Nevěříte?
-
Svět je pestrý. Je důležité připomínat, co lidi spojuje, říká etnolog Martin Rychlík
Za knihu Dějiny lidí dostal cenu Magnesia Litera. Které lidské odlišnosti ho nejvíce fascinují a je něco, v čem se nelišíme vůbec? A proč je v knize tak důležité číslo 73?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.