Svět je pestrý. Je důležité připomínat, co lidi spojuje, říká etnolog Martin Rychlík
Na počátku stály novinové články, ve kterých Martin Rychlík zkoumal, co lidi spojuje napříč časem a prostorem. Na konci je objemná, obrazově bohatě vybavená kniha Dějiny lidí, za kterou dostal cenu Magnesia Litera. Změnil se po jejím napsání jeho pohled na člověka i na něj samotného? Které lidské odlišnosti ho nejvíce fascinují a je něco, v čem se nelišíme vůbec? A proč je v knize tak důležité číslo 73? Moderuje Tereza Kostková.
Všichni se radujeme, truchlíme, dáváme si jména. Ale jinak to dělají Evropané, jinak třeba Maoři nebo další etnika. „V některých společnostech se předčítá seznam jmen – a dítě dostane to, u kterého si kýchne. Zvyky jsou hodně různorodé,“ nastiňuje Martin Rychlík.
Při psaní své nejnovější knihy se držel téměř osmdesát let starého členění na tzv. univerzálie, se kterým přišel americký kulturní antropolog George P. Murdock. „73 univerzálií, 73 kapitol, to je takový trik, jak dostat neuvěřitelnou pestrost lidstva do jedné knížky,“ říká s úsměvem a dodává: „Myslím, že je důležité připomínat, co máme – i přes odvěký pocit odlišnosti a rozdělenosti – společného, v čem se shodneme.“
„Skutečně všem lidem společné je i zdobení těla,“ uvádí jeden z mnoha příkladů. „Tetování ale není jenom estetická věc a líbivé doplnění vzhledu, jak si dnes někdo může myslet. V preliterálních společnostech šlo o významný symbolický prvek“.
V Blízkých setkáních Martin Rychlík prozradil, že sám žádné tetování nemá. Svěřil se také s podrobnostmi, jak kniha vznikala, kdy si na psaní hledal čas mezi prací a rodinou, a zavzpomínal i na své cestovatelské zážitky.
Související
-
Vždycky píšu o tom, co mě zajímá nebo trápí, přiznává spisovatelka Alena Mornštajnová
Les v domě. To je název jejího šestého románu. „Hrdinka knížky lže, protože je to její obrana vůči vnějšímu světu. Neuvědomuje si, že je to něco špatného,“ vysvětluje.
-
Cestovatelka Lucie Kutrová pokřtí už svoji třetí knihu. Na cesty vyráží s parťákem Marvelem
Když jí bylo dvacet, rozhodla se radikálně změnit život. Dnes Lucie Kutrová píše blog, baví lidi na instagramu, jezdí po republice a vypráví o svém cestování.
-
I já mám hodiny, kdy se nedaří, přiznává Daniela Krátká, držitelka ocenění Zlatý Ámos
Měla jsem na hodinách studenta z VŠ a viděla jsem, že na mě kouká jako na bezchybného Zlatého Ámose. Ale i já mám hodiny, kdy se nedaří, říká učitelka Daniela Krátká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.