Moravané z Vánočního Betléma. Stanislav Motl odhaluje příběh tesaře ze Suchdola nad Odrou a jeho druhů

Existuje i jiný Betlém než ten, který leží na Západním břehu Jordánu. Je ve Spojených státech a říká se mu Vánoční město. A založili ho Moravané.

Autor: Stanislav Motl
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Zvukový design: Petr Šplíchal
Premiéra: 20. 12. 2021

Betlém leží na Západním břehu Jordánu, osm kilometrů od Jeruzaléma. Podle Bible je to místo narození Ježíše Krista. Symbol křesťanství. Existuje ale i jiný Betlém. Najdete ho v Pensylvánii. Ve Spojených státech amerických. Říká se mu také Vánoční město.

I americký Betlém je symbolem křesťanství. Stanislav Motl vás do tohoto vánočního města zavede, aby v něm vyprávěl příběh jistého tesaře ze Suchdola nad Odrou. Jmenoval se David Nitschmann a byl to právě on, kdo s několika druhy americký Betlém založil. O těchto statečných lidech se tu dodnes vyprávějí legendy. Říkali si Moravané.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.