Jak namíchat koktejl v domácích podmínkách? Hlavně se nebojte experimentovat, radí barman
Konec roku si většina z nás zpříjemňuje nejenom dobrým jídlem, ale i dobrým pitím. Jak si připravit míchaný koktejl doma? Jaký drink by při oslavách konce roku neměl chybět? A jak na svařenou variantu nápojů?
„K přípravě koktejlů doma není potřeba žádné speciální barmanské vybavení. Postačí mixér nebo uzavíratelná sklenice, která nám nahradí shaker. Fantazii se pak meze nekladou. Jako slavnostní přípitek na Nový rok ale určitě nesmí chybět klasický sekt nebo šampaňské,“ doporučuje barman Tomáš Trejbal.
Klasika i módní trend
Ze sektu nebo šampaňského se dá vytvořit i jednoduchý koktejl zvaný Mimosa. „Stačí jen přidat pomerančový džus v poměru, jaký si přejete. Skvěle ale funguje i klasika v podobě třeba ginu s tonikem nebo whisky s colou. Výrobci své výrobky různě dochucují, vytvářejí zajímavé mixy už v základním portfoliu, nabídnout tedy můžete třeba medovou nebo ovocnou variantu.“
Podle názoru Tomáše Trejbala by ale lidé neměli podléhat módním trendům, ale měli by pít to, co jim chutná. „Dlouhou dobu byl oblíbený aperol, teď by se měla vracet tequila. Hodně se teď barmani soustředí i na prosecco, které se snaží různě kombinovat a vytvářet nové varianty. Člověk by se ale opravdu měl řídit svými chutěmi než trendy.“
Svařené nápoje
K zimním nápojům patří neodmyslitelně i svařené víno nebo punč. Svařit se toho ale dá podle Tomáše Trejbala mnohem víc. „Prvním krokem je připravit si univerzální nealkoholický základ. Svařit se dá brusinkový, jablkový, rybízový, grepový, hruškový nebo banánový džus, do kterého se přidá skořice, badyán, hřebíček, sušená kůra nebo sušené ovoce. Pak už jen stačí přidat gin, moravskou pálenku nebo bylinný likér. Pravidlem je nebát se experimentovat.“
Související
-
Pochutiny na svátečním stole. Pozor na přemíru soli, radí dTest
Oslavy Vánoc a konce roku jsou spojeny s dobrým jídlem. Chlebíčky, kanapky, oříšky a mandle nesmějí chybět. Na co si ale dát pozor, aby příliš neutrpělo Vaše zdraví?
-
Svařák je skvělá věc. Když se udělá ze skvělého vína a surovin, radí sommeliérka Klára Kollárová
„V zahraničí se ví málo o tom, že vedle piva tady máme i dobrá vína. Chtěli bychom, aby se turisté zajeli podívat v rámci pobytu i na Moravu,“ uvádí v Blízkých setkáních.
-
Bohemia Sekt: Jak komunisti znárodnili nápoj šlechty
Nejoblíbenější české šumivé víno se vyrábí v bývalém pivovaru. Za rozvojem jeho výroby stálo znárodnění moravského sklípku jednoho francouzského rodáka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka