Svatá rodina a býk obšťastňující krávu. Na rozdíl od jiných zemí je v českém betlému legrace
Betlémy u nás často obsahují scény, které mají s náboženstvím pramálo společeného, říká spoluautor knihy Putování za betlémy České republiky Milan Zábranský.
Lidi dnes vyráběj betlémy z různých důvodů. Jedním z nich je náboženské přesvědčení. „Další to berou jako odkaz svých předků a spousta jich se tomu věnuje jako něčemu výtvarnému,“ poznamenává Milan Zábranský.
Říká se, že první betlém postavil svatý František z Assisi. Seriózní badatelé ale tvrdí, že betlémy vznikly v kostelích, protože se církev snažila přiblížit latinské bohoslužby lidem. „Důležitý byl pravděpodobně ale i počin Františka z Assisi.“
V českém betlému je legrace
U nás se první betlém objevil v roce 1562 v dnes už neexistujícím kostele poblíž pražského Klementina. A bylo to zásluhou jezuitů. „Postupně se přidávaly další řády. V roce 1780 ale císař Josef II. betlémy v kostelích zakázal jako nedůstojné. Lidi si je proto začali pořizovat domů, protože bez nich nechtěli být.“
Podle Milana Zábranského patří mezi specifika českých betlémů spousta humoru a veselých lidových scén. „Jsou tam vesničané, prostí lidé, kteří vyjadřují lásku k Ježiškovi tím, že mu nosí dary. Jako třeba selka, která nese husu, nebo hospodští se soudkem. To nenajdete nikde jinde.“
Mezi zvířecí postavy patří už neodmyslitelně taky osel a vůl. „Ti se tam dostali později. Vychází to ze starozákonního proroctví a už je to tradicí,“ říká Milan Zábranský.
Liší se kraj od kraje
Betlémářství u nás kvetlo hlavně v chudších oblastech. „Říká se, že kde nekvetla pšenka, tam kvetly betlémy. A čistě řezbářskou českou enklávou je hornická Příbram. Dodnes si uchovává tradici a je tam spousta řezbářů.“
Byly taky oblasti, kde se hodně malovalo, a to na obaly, ve kterých se dopravovala bavlna. „Týká se to hlavně Ústí nad Orlicí, sousední České Třebové a Třebíče.“
Orlickoústecké betlémy jsou charakteristické tím, že je v nich spousta oveček. V těch z Třebíče se zase hojně pasou krávy. „Dokonce tam jsou scény, které mají z náboženstvím pramálo společného, kdy býk obšťastňuje krávu.
Betlém, to je divadlo
Fyzikální chemik propadl betlémům už v dětství. „Měl jsem rád loutkové divadlo a mně ty jesličky tak připadají. Je to o narození nového tvora a s každým dítětem přichází na svět nová láska a naděje.“
Podle Milana Zábranského je betlémářů pořád dost. A jsou to hlavně senioři. „Když se sejdeme, vypadáme jako klub důchodců. Mládež má dnes jiné zájmy.“
O čem je kniha Putování za betlémy České republiky? Kde je k vidění výstava Nostalgické Vánoce? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka