Meteor o želvách, měsících planet a tyranosaurovi s automobilem
Poslechněte si:
- 01:11 Proč želvy v zimě nedýchají?
- 13:30 Proč planetám stále přibývají měsíce?
- 22:00 Vynález duralu
- 27:44 Používají mravenci antibiotika?
- 36:17 Udržel by tyranosaurus v tlamě automobil?
- 42:38 Gramotnost díky chemii
Hovoří zoolog Miroslav Šebela, astronom Pavel Gabzdyl nebo paleontolog Vladimír Socha. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.
Proč želvy v zimě nedýchají?
I na našem území žijí ve volné přírodě želvy. Už jich není mnoho, ale například v přírodní památce Betlém sousedící s vodní nádrží Nové Mlýny na jihu Moravy, jsou stovky želv bahenních. Daří se jim tam velmi dobře díky zoologovi Miroslavu Šebelovi, který jich tam několik přivezl z dunajské delty. Po celou dobu sleduje jejich fascinující život. Například během zimních měsíců se želvy uchýlí na dno a přepnou se do režimu připomínající spánek. Během něj dokonce přestanou dýchat.
Proč planetám stále přibývají měsíce?
Merkur 0, Venuše 1, Země 1, Mars 2. To jsou velmi nízké počty měsíců a určitě se už nezvýší. Planety jsou prozkoumány a další měsíce je neobíhají. Jiná situace je u velkých plynných planet. Počty měsíců jsou obrovské a stále rostou. Jupiter 95, Saturn 146, Uran 27, Neptun 14. Podle Pavla Gabzdyla z Hvězdárny a planetária v Brně přibylo skokově u Saturnu 63 nových měsíců, aniž by k němu přiletěla nějaká nová sonda. Jak je to možné?
Vynález duralu
Německý chemik Alfred Wilm měl za úkol zkoumat slitiny hliníku, kovu sice lehkého, avšak s mizernými mechanickými vlastnostmi. Nedaly by se nějak vylepšit? Jednu zářijovou sobotu roku 1906 připravil slitinu hliníku s několika procenty mědi a malým podílem hořčíku a manganu, tu zahřál na 500 stupňů Celsia a vzápětí rychle ochladil ve vodě. Získal materiál s násobně větší pevností a pružností! Dural byl na světě. Konečný patent podal v březnu 1909, v platnost vstoupil až po třech letech, 9. března 1912. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Používají mravenci antibiotika?
Afričtí mravenci jsou vyhlášení svými bojovými strategiemi a specializují se na lov termitů. Nejprve pošlou zvědy, aby našli nepřítele. Pak nastupují dělnice s velkými kusadly, aby otevřely díru do chodby s termity. Do ní naskáčou malí mravenci a útočí. Po lítém boji je řada mrtvých a raněných. Zajímavé je, že mravenci své raněné donesou domů, kde je léčí. Biolog prof. Jaroslav Petr upozornil, že je léčí antibiotiky, která by mohl využít i člověk.
Udržel by tyranosaurus v tlamě automobil?
Zní to jako pouhá fantazie. Tyranosaurus postupuje městem a snaží se sežrat lidi. Co mu stojí v cestě, snadno odhodí. Bere automobil do své obrovské čelisti a zahazuje ho do výlohy blízkého obchodu. Fantazie spočívá v tom, že dinosauři dnes nežijí. Ale kdyby žili, dokázal by tyranosaurus s automobilem takto zacházet? Dr. Vladimír Socha představil fyzické možnosti tyranosaurů.
Gramotnost díky chemii
Po staletí byly lodě, jež se plavily a obchodovaly v tropických vodách, náchylné k poškození, které jim způsobovala šášeň lodní: slanovodní mlž, jenž se živí potopeným dřevem. Snaha chránit lodě směřovala nejprve k nalezení odolnějšího dřeva. Jenže to postupně docházelo. Pomohla chemie a tzv. uhelný dehet. Při jeho výrobě byl vedlejším produktem svítiplyn. Ten se dal využít i v domácnostech místo svíček. Pozoruhodný příběh o tom, jak chemie pomohla zvýšit gramotnost, píše v knize Fóbie z chemie australský učitel chemie James Kennedy. Z knihy nakladatelství Grada čte Lukáš Král.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.