Meteor o prvním letadle, uchu a nejchytřejším koni

28. prosinec 2019

Poslechněte si:

  • 01:19 První letadlo u nás
  • 06:29 Tajný jídelníček včel
  • 16:34 Nejchytřejší kůň
  • 26:47 Lidské ucho nejlepším mikrofonem světa
  • 37:38 Zničí mobilní telefony lidstvo?

První letadlo u nás

S počátky letectví na našem území je obvykle spojováno jméno pardubického Jana Kašpara. Nebyl to ale on, kdo u nás poprvé letěl letadlem. 28. prosince 1909 se francouzský pilot Louis Gaubert rozhodl veřejně předvést svůj stroj Blériot XI.

Na historický let v pražské Chuchli čekali davy platících diváků. Bohužel vše skončilo katastrofálně a naštvaní diváci demolovali pokladny. Co se tehdy událo, jsme si připomněli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Tajný jídelníček včel

Včela medonosná

Představa, že včely, čmeláci a další létají z květu na květ, sbírají nektar a při tom se jim jakoby náhodou na nožky lepí pyl, je správná. Nový výzkum ale ukázal, že to není to jediné, co opylovači sbírají.

Kupodivu jejich potravu netvoří jen rostlinná strava, ale i živočišná. Například kvasinky. Ty ale vybíjíme při hnojení fungicidy. Patrně i to přispívá ke katastrofálnímu úbytku hmyzu. Co přesně opylovači na květech sbírají, vysvětlil biolog prof. Jaroslav Petr.

Nejchytřejší kůň

Kolik je 2 x 5? Je největším tělesem sluneční soustavy Slunce? Takové primitivní otázky zvládá dítě školou povinné, ale co když by je dokázal zodpovědět kůň? Na počátku 20. století takový existoval a odpovídal s přesností 89 %.

Dokázal zodpovědět třeba i tuhle otázku: Pokud je středa prvním dnem ledna, kolikátého bude následující pondělí? Četli jsme si o tom v knize Řeč zvířat Evy Meierové, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Lidské ucho nejlepším mikrofonem světa

Lidské ucho skvěle vnímá zvuk

Člověk vnímá zvuk prostřednictvím svého ucha. Z pohledu fyziky není ničím jiným než detektorem chvění vzduchu. Ucho je zařízeno tak, aby dokázalo dobře vnímat zároveň slabé i hlasité zvuky.

Jeho rozsah je enormní a žádný mikrofon ho nedokáže napodobit, aniž by bylo potřeba techniku nastavovat. Jak ucho funguje? Proč je tak skvělým detektorem? To popsal dr. Zdeněk Bochníček z PřF Masarykovy univerzity v Brně.

Zničí mobilní telefony lidstvo?

Ray Bradbury

Ray Bradbury napsal povídku s názvem Zabiják už roku 1953. Až ji uslyšíte, neuvěříte tomu. Bradbury jako by tušil, jak bude vypadat svět o 80 let později! Technika všude kolem nás, ztráta soukromí, dotírající reklama…

Pro Meteor povídku zdramatizoval Zdeněk Frýbort. Hrají Ladislav Mrkvička, Rudolf Hrušínský, Radovan Lukavský, Vladimír Bičík, Antonín Hardt, David Schneider a Miroslava Hozová. Režie Karel Weinlich. Nahrávka je z roku 1980. K poslechu je od 28. 12. 2019 do 3. 1. 2020.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související