Meteor o ošálených kočkách, mutacích koronaviru a nečekaných chutích
Poslechněte si:
- 01:45 Dokážou si kočky záměrně vyvolat euforii?
- 09:40 Objev neutronu
- 15:18 Jak vznikají mutace koronaviru?
- 29:46 Proč se někteří ptáci vracejí už v únoru?
- 38:33 Kolik má člověk chutí?
Chovatelé koček vědí moc dobře, že více než polovina koček domácích reaguje velmi zvláštně na šantu kočičí.
Nejprve se v této rostlině válí, chová se jako smyslů zbavená, a nakonec upadá do stavu výrazné otupělosti. Pozoruhodné chování vědcům dlouhou dobu vrtalo hlavou. Zjistili, že rostlina vylučuje látku, která kočky láká. Ale proč? Objasnit tuto záhadu se podařilo až teď japonským vědcům. Vysvětlení přinesl biolog prof. Jaroslav Petr.
Objev neutronu
Už v 5. století před naším letopočtem filosof Démokritos přišel s ideou, že hmotu kolem nás, jakýkoli předmět nelze dělit donekonečna. Že nakonec narazíme na jakousi nejmenší jednotku – atom.
Dnes ale víme, že i atom se skládá s dalších částic. Chemickými reakcemi ale atomové jádro rozdělit nelze. To dokáže až fyzika. Jak dnešní školní děti vědí, v jádře jsou protony a neutrony. Jenže dokázat to, to byl oříšek. Proton objevil Ernest Rutherford v roce 1918. Neutron britský fyzik James Chadwick 27. února 1932, tedy před 89 lety. Proč to trvalo tak dlouho? Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jak vznikají mutace koronaviru?
Britská, brazilská, jihoafrická. Počet mutací koronaviru roste. Dr. Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV vysvětlil, že země původu nejsou náhodné.
Jde o ty, které nezvládly první vlnu epidemie. Virus SARS-COV-2 získal příliš prostoru. 110 milionů nakažených dává viru velké možnosti vyvíjet se. Jak mutace vznikají a jaké další nebezpečí nám hrozí?
Proč se někteří ptáci vracejí už v únoru?
Vypadá to jako bláznovství. V poslední dekádě se k nám ze zimovišť vracejí špačci nebo holubi doupňáci. Je to rozumné?
Tou dobou může vrcholit mrazivé počasí. Zoolog Jan Andreska vysvětluje, že je to pro tyto druhy nezbytnost. Potřebují obsadit vhodná hnízdiště, než to udělá konkurence. Kde hnízdí a proč si nepostaví vlastní obydlí?
Kolik má člověk chutí?
Sladká, slaná, kyselá a hořká. Tyto chutě dokáže vyjmenovat každý. Jenomže lidský jazyk jich dokáže vnímat víc.
Například chuť glutamátu sodného zvanou umami. Pravděpodobně máme zvláštní schopnost vnímat bublinky oxidu uhličitého, což vysvětluje oblibu perlivých nápojů. Vědeckých objevů je celá řada. Dokonce chuť nevnímám jen na jazyku, ale i např. v trávicím traktu! Fascinující schopnost lidského těla rozpoznávat chuti popisuje ve své knize biolog prof. Jaroslav Petr. Knihu vydalo nakladatelství Dokořán a má název Desatero smyslů.
Související
-
Meteor o nebezpečném pečivu, magnetickém mozku a světélkujícím ptakopyskovi
01:25 Vadí teplé pečivo? 11:35 Známe sebe i druhé? 20:25 Magnetismus mozku a choroby 33:40 Náledí, námraza a ledovka 42:20 První výbušný motor 47:11 Světélkující ptakopysk.
-
Meteor o pylovém robotu, živých fosiliích a tichém letu sov
01:43 Robot z pylu 08:43 Založení zoo v Praze 13:40 Živé fosilie z říše rostlin 23:05 Proč není slyšet let sovy? 30:53 Ničivé zemětřesení v San Franciscu roku 1906
-
Meteor o nejstarším chrámu, jedovatém hlodavci a nejničivějším zemětřesení
01:17 Nejstarší kamenný chrám 14:25 Premiéra Čapkova R.U.R. 19:18 Dlouhodobé předpovědi počasí 25:53 Maže si hlodavec chlupy jedem? 32:02 Zemětřesení v Lisabonu 1755.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.