Meteor o opékání špekáčků, dětech ze zkumavky, kunách a nesmyslném papouškovi
Poslechněte si:
- 01:39 Jak opékat špekáčky?
- 09:29 První dítě ze zkumavky
- 14:01 Kuny pláčou jako malé dítě
- 22:38 Nesmyslný papoušek
- 28:10 Jak tučňáci přiotrávili vědce
Jak opékat špekáčky?
Kvůli chuti se dělí opékači špekáčků na dva nesmiřitelné tábory – jedni ho tam jen tak na chvilku vloží a pak je uvnitř syrový. Druzí ho nechají v ohni spálit do černa a libují si, jak jim chutná.
Až to vzbuzuje otázku, jestli na uhel spálený špekáček je ještě aspoň částečně maso, nebo zcela nová a nebezpečná chemická látka. Právě na to odpovídal Jan Havlík z Vysoké školy chemicko-technologické. A přidal hned několik dalších varování.
První dítě ze zkumavky
Stále více párů se potýká s vážným problémem. Ať se snaží sebevíc, těhotenství ne a ne přijít. Příčin může být spousta. A spoustu se jich za pomoci lékařů daří překonat. Někdy je ale potřeba pomoc výraznější.
Na svět pak přijde tzv. „dítě ze zkumavky“. Ještě v polovině sedmdesátých let nemyslitelná věc. Revoluční metodu početí jsme si připomněli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Kuny pláčou jako malé dítě
Nejednoho začínajícího trempa může vyděsit křik připomínající pláč kojence. Jde ale o naprosto přírodní zvuk, který vydávají kuny. Ty právě teď prožívají období říje. Setkání s nimi tváří v tvář v přírodě není tak snadné.
Bohužel se kuny stávají nezvanými hosty třeba na půdě chat, kde pak dělají v noci nesmírný hluk. Nebo rády provádějí revizi rozvodů v automobilech. Překousaný kabel naštval nejednoho řidiče. Přesto stojí tato zvířata za pozornost z hlediska biologie. Připomněl nám to zoolog Jan Andreska.
Nesmyslný papoušek
Nestává se často, aby byl nový živočišný druh vědecky popsán, a při tom se o něm nevědělo vůbec nic dalšího, a to po celých 122 let. Příkladem je papoušek jménem Ara Learův. Je to moc krásný modrý papoušek, kolem očí má žluté zbarvení ve tvaru prstence, stejně tak je žlutý u kořene spodní části zobáku.
Jeho objevitel ho nakreslil, ale jak! Kresba je neuvěřitelná, člověk má pocit, že jde o fotografii. Zajímavý příběh papouška v knize Knižního klubu Supi v hotelu Continental představil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Jak tučňáci přiotrávili vědce
Slavný britský mořeplavec James Cook se roku 1775 jako první vylodil na ostrově v jižním Atlantiku. Nazval ho po králi Jiřím III. Jižní Georgia. Na tomto ostrově mezi Jižní Amerikou a Antarktidou spatřil prapodivné živočichy – kolébající se ptáky ve fraku – tučňáky.
Dnes tam žije největší kolonie tučňáků patagonských na světě. Čítá 300 000 jedinců. Není divu, že se tam nedávno vydali vědci na průzkum. Nečekali ale, že je tučňáci omámí. Jejich zážitky nám popsal biolog prof. Jaroslav Petr.
Sherlock Holmes a případ s čtverzubcem
Meteor vám o letních prázdninách přináší unikátní průřez detektivek napsaných v 70. a 80. letech přímo pro Meteor. Se Svatoplukem Benešem v roli fenomenálního detektiva. Spisovatel Rudolf Čechura přidal legendárnímu detektivovi nadhled i humor.
Poslouchejte jen do soboty 1. srpna 2020
Související
-
Tygří lejno, voňavka a vetřelec. Dokukomedie o posedlosti kunou, která se usadila na půdě a v hlavě
Příběh vychází z reálné situace, kterou znají mnozí chalupáři a majitelé domů. Začíná boj, který jednu ženu zavede dál, než si dokázala představit.
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o vývoji léků, charitě papoušků a neviditelném jezeru
01:22 Vývoj léků 10:58 Polední výstřel 15:54 Dá se běžet 5 hodin bez vody? 24:36 Charita papoušků 33:28 Nejhlubší jezero světa 42:10 Hýčkají si rostliny mravence?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.