Meteor o nekonečné knize, vzniku Měsíce a ovládnutí ohně

21. leden 2023

Poslechněte si:

  • 01:20 Co se vejde do nekonečné knihy?
  • 13:03 Zrod největší české hvězdárny
  • 18:41 Je uvnitř Země další planeta?
  • 34:36 Co má společného Mona Lisa s motýly?
  • 41:16 Jak ovládnut oheň?

Hovoří matematik Miroslav Zelený, astronom Pavel Gabzdyl nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Miroslava Raaba Lidé kolem stolu čte Martina Preissová.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Co se vejde do skoro nekonečné knihy?

Představte si knihu, která obsahuje fotografie úplně všeho. Když bude rozměr fotky 1000 krát 1000 pixelů a každý pixel bude možné vyjádřit 100 různých barev, pak je počet kombinací sto na miliontou. Když se zamyslíme nad obsahem knihy, bude v ní fotografie úplně všeho, co na Zemi máme, ale i úplně všeho, co tu nemáme. A pak spousta nesmyslů. Bude tam třeba seznam vítězů Velké pardubické na příštích 100 let? Ano! O podivné knize hovoří matematik doc. Miroslav Zelený z MFF UK.

Zrod největší české hvězdárny

Před 125 lety, dne 21. ledna 1898, koupil jemný mechanik Josef Frič za 900 zlatých skoro tříhektarový, částečně zalesněný pozemek na vrcholu Manda u městečka Ondřejova. První, provizorní observatoří se stala dřevěná bouda v ohradě na svahu. Výstavba observatoře začala až roku 1905, kdy Frič našetřil potřebné prostředky. První astronomické pozorování na Ondřejově vykonal počátkem srpna 1906. Zajímavou historii observatoře, která dnes patří Astronomickému ústavu AV jsme si připomněli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Je uvnitř Země další planeta?

Ne, není to úplný nesmysl, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nová počítačová simulace vzniku Měsíce ukazuje, že do Země narazilo kosmické těleso velikosti Marsu. Říká se mu Theia. Ze Země vyrazilo kus materiálu, ze kterého vznikl Měsíc. Vše bylo roztaveno a promíchalo se. Znamená to, že zbytek tohoto tělesa je někde pod povrchem Země. Kde? Jak vznikl Měsíc? Co se tehdy dělo? O tom hovořil Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária v Brně.

Co má společného Mona Lisa s motýly?

podzim, barvy, motýl, babočka paví oko

Někteří živočichové používají ochranné zbarvení, aby splynuli s terénem a predátor si jich nevšiml. Jenže jiní zranitelní jedinci dělají pravý opak. Snaží se být nápadní. Nádherně zbarvená paví pera jsou zářným příkladem. Jako by se jím inspiroval i  motýl babočka paví oko. Jeho křídla jakoby se na nás dívala. Soustředné kruhy vypadají opravdu, jak oči. Vědci zkoumali, jaký je jejich smysl. Je to podobné jako u očí Mony Lisy? O tom hovořil biolog prof. Jaroslav Petr.

Jak ovládnut oheň?

Plameny a oheň (ilustrační foto)

Ovládnutí ohně bylo v lidské evoluci nesmírně důležitým krokem. Dodnes se lidé u ohně rádi setkávají. Co se ale při hoření dřeva děje? Jde o soubor chemických reakcí, který je za určitých okolností nebezpečný. Píše o tom prof. Miroslav Raab, který působí v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd. V nakladatelství Academia mu vyšla kniha Lidé kolem stolu aneb úvod do mezilidské chemie. Jde o knihu netradiční, je směsí životních zážitků, umění, historie a chemie. V Meteoru z ní čte Martina Preissová.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.