Meteor o nebezpečném alkoholu, objevu z budoucnosti a vlaštovkách na Měsíci

31. prosinec 2022

Poslechněte si:

  • 01:14 Proč nás etanol zachraňuje před metanolem?
  • 11:22 Objev z budoucnosti
  • 17:05 Co říká věta kosinová?
  • 24:10 Nejpodivnější dinosauří jména
  • 34:30 Létají vlaštovky na Měsíc?
  • 45:19 Dar Vlasty Buriana pražské zoo

Hovoří zoolog Miroslav Bobek, matematik Petr Klán nebo paleontolog Vladimír Socha. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Proč nás etanol zachraňuje před metanolem?

Co vás zachrání před požití metanolu při novoročním přípitku?

Silvestrovský přípitek právě o půlnoci si málokdo nechá ujít. Ale přiznejme, že to nebývá první sklenka alkoholu, kterou člověk v poslední den roku vypije. Právě v den, kdy se pije nejvíce, roste i pravděpodobnost, že dojde k otravě metanolem.

Je tomu právě 10 let od velké „metanolové aféry“, která zabila 50 lidí. Proti požití metanolu existuje snadná pomoc. Etanol. Proč jedna sloučenina škodí a druhá pomáhá, když jsou si tak podobné? Otázka pro chemika, dr. Jana Havlíka z VŠCHT.

Objev z budoucnosti

Budeme mít příští rok velkokapacitní baterie?

Ani v silvestrovském Meteoru nechybí rubrika Stalo se tento den. V ní si vždy připomínáme, co se stalo přesně v den premiéry našeho pořadu v oblasti objevů a vynálezů. Významné milníky vědy. Co to otočit a zkusit odhadnout, jaký objev teprve přijde?

Předpovídat objevy je ošidné. Některé se předvídat nedají, jiné jsou doslova na spadnutí. A tak jsme požádali Ing. Františka Houdka, který naši rubriku připravuje, jestli by se pokusil jeden objev z budoucnosti popsat. Jak by se vám líbila velkokapacitní superbaterie?

Co říká věta kosinová?

Pro každý rovinný trojúhelník A B C s vnitřními úhly α, β, γ a stranami a, b, c platí: a2 = b2 + c2 - 2bc cos α. Možná jste ve škole tápali, možná tápete i teď. Matematik doc. Petr Klán se zamyslel, co tato věta říká nejen v jazyce matematiky. Lze si ji splést s větou Kozinovou jako ve filmu Cesta do hlubin študákovy duše?

Nejpodivnější dinosauří jména

Jaký dinosaurus je nejpodivnější?

Ahshislepelta, Huehuecanauthlus, Jianianhualong, Chinshakiangosaurus, Notatesseraeraptor, Mnyamawamtuka. To jsou nejkrkolomnější jména dinosaurů. Publicista Vladimír Socha je nejen umí vyslovit, ale zná o jejich nositelích pozoruhodné detaily.

Kolik dinosauřích jmen zná nazpaměť? A jak se dinosauři pojmenovávají? Moderátoři Meteoru si lámali jazyk.

Létají vlaštovky na Měsíc?

Létají vlaštovky na Měsíc?

Představte si, že studujete slavnou univerzitu v Cambridge a během přírodovědného předmětu přijde řeč na zimování vlaštovek. Vážený profesor v tu chvílí říká: „Tito ptáci, kteří u nás tráví léto, se na zimu stěhují na Měsíc.“

V tu chvíli vám probleskne hlavou: co by dělaly vlaštovky na Měsíci? Není tam vzduch, je tam zima, je to… úplný nesmysl. Jenže před pár staletími o tom byli učenci všeobecně přesvědčeni. Jak je to možné? To popsal biolog prof. Jaroslav Petr.

Dar Vlasty Buriana pražské zoo

Vlasta Burian na obálce Radiojournalu roku 1935

Žádný Silvestr se neobejde bez Vlasty Buriana. Meteor představil jinou tvář krále komiků, než kterou obvykle vystavoval na odiv. V citátu, který si zapsal do své sbírky astrofyzik Jiří Grygar, uslyšíte jednu jeho myšlenku a dozvíte se i o jednom jeho významném činu.

Pro pražskou zoologickou zahradu totiž zakoupil zvířata, která zejména mezi dětmi získala velkou oblibu. Potvrdil nám to ředitel zoo Miroslav Bobek.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související