Meteor o lidském mozku, nových virech a překvapivé srsti zvířat
Poslechněte si:
- 01:02 Největší objevy výzkumu mozku
- 12:39 Stalo se tento den: Kdo objevil Austrálii?
- 19:03 Kde se vzalo přes 100 000 nových virů?
- 31:50 Vnímají zvířata infračervené záření?
- 42:22 Jak si hrají medvědi, jelenci a gazely
Hovoří doktor František Koukolík, virolog Jan Pačes a biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil ing. František Houdek. Z knihy Pozoruhodné objevy ze světa zvířat čte Zuzana Slavíková.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Největší objevy výzkumu mozku
MUDr. František Koukolík se rozhodl po 32 letech spolupráce s Meteorem odejít na zasloužený odpočinek. S posluchači se přišel rozloučit a poděkovat za přízeň. Při této příležitosti jsme nejen vzpomínali, ale také se věnovali pokroku, který učinila neurověda za poslední tři desetiletí.
Co dnes dokážeme o lidském mozku zjistit pomocí moderních zobrazovacích zařízení? Víme už, co je vědomí? Co se děje v mozku ve chvíli, kdy přemýšlí třeba o ekonomických věcech?
Kdo objevil Austrálii?
V Austrálii se hovoří anglicky, na vlajce se souhvězdím Jižního kříže zabírá čtvrtinu vlajka britská. Austrálie patří do britského Commonwealthu, formálně jde o území pod vládou královny Alžběty II. Zdálo by se, že Austrálie je britská jaksi od začátku.
Slavný mořeplavec James Cook k této zemi připlul v druhé polovině 18. století. Jenže on Austrálii neobjevil. 160 let před ním k ní připluli Holanďané. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Kde se vzalo přes 100 000 nových virů?
Objevit nový virus není snadné. Může se to podařit například z DNA nemocného zvířete. To je potřeba odchytit. Ještě předtím je potřeba poznat, že je nemocné. A nemocné může být z mnoha důvodů, ne kvůli viru.
Vědci přišli s novým způsobem a objevili najednou přes 100 000 virů! Stačilo hromadně počítačově prozkoumat všechny genetické informace, které lidstvo v posledních letech posbíralo. Dr. Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV okomentoval, jak velký pokrok objev znamená.
Vnímají zvířata infračervené záření?
Teplo umí vnímat člověk velmi snadno – stačí přiblížit kůži ke zdroji tepla. V případě slunečního světla se pak ke zdroji ani přibližovat nemusíme. Podobnou schopnost má i zvířecí kůže.
Fyzik, který se zabývá infračervenými detektory, zkoumal pod mikroskopem zvířecí srst. A zjistil, že je zařízena podobně jako čidla infračerveného záření vyráběná člověkem.
Vnímají někteří drobní živočichové teplo a pomáhá jim to odhalit přítomnost dravce nebo šelmy? Uniklo to dosud přírodovědcům? Překvapivý výzkum přiblížil biolog prof. Jaroslav Petr.
Jak si hrají medvědi, jelenci a gazely
Na začátku tohoto tisíciletí se tým výzkumníků z Aljašky rozhodl dokázat, že hraní v době dětství může pomáhat živočichům přežít v pozdějším životě. Dle jejich pozorování si mladí medvědi rádi hrají dlouho a tvrdě: při zápasech se svými sourozenci se staví na zadní nohy a posilují tak svaly.
I přes jejich ohromnou velikost a pověst agresora, je medvědí hra tichá a kousance jen jemné. Jako by rozuměli tomu, že musí pracovat společně. Aby byli silní. A protože jejich matka nebude vždy nablízku, aby je chránila.
Kniha Pozoruhodné objevy ze světa zvířat, kterou vydalo nakladatelství Grada, přináší výsledky výzkumu her zvířat. V druhém dílu četby si povíme, jak si hrají medvědi, jelenci a gazely. Pro Meteor čte Zuzana Slavíková.
Související
-
Mozek je nejsložitější objekt ve vesmíru, říká František Koukolík
Celý prosinec se v Meteoru věnujeme mozku. Čtyřikrát se setkáme s neuropatologem MUDr. Františkem Koukolíkem, nejprve s tématem „mozek a počítač“.
-
Jak mozek zprostředkovává svět kolem nás? Vidíme realitu? Rozhovor s neurovědcem Jiřím Horáčkem
Mozek si s člověkem pěkně zahrává. Pravdivý obraz o realitě asi moc nedává. Dokazují to halucinace nebo duševní poruchy. Jak s realitou souvisí sny?
-
Meteor o zpěvu velryb, meteoritech z Měsíce a hraní zvířat
01:00 Proč velryby zpívají? 09:58 Kosmická stanice Mir 15:57 Padají na Zem kameny z Měsíce? 28:13 Proč má naše tělo 37 stupňů? 39:52 Jak si hrají gorily, lvi a veverky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.