Jak mozek zprostředkovává svět kolem nás? Vidíme realitu? Rozhovor s neurovědcem Jiřím Horáčkem
Mozek si s člověkem pěkně zahrává. Pravdivý obraz o realitě asi moc nedává. Dokazují to halucinace nebo duševní poruchy. Jak s realitou souvisí sny?
Mozek člověku zprostředkovává svět kolem. A není to skutečná realita, ale jeho výplod. „Nemáme úplně jasno v tom, jestli obrazy, které nám mozek o okolním světě poskytuje, odpovídají tomu, jak ta realita doopravdy vypadá,“ přiznává psychiatr a výzkumník v oblasti neurověd Jiří Horáček.
Halucinace jako důkaz
„Nevíme, jak činnost mozku souvisí s tím, co prožíváme. Jak mozek vytváří ten vnitřní svět. Víme, jak mozek reaguje, ale to protnutí mezi hmotným a mentálním světem je to, co nám doposud zásadně uniká.“ Důkazem jsou prý psychické poruchy. „Malou změnou se svět změní a vypadá pro člověka úplně jinak. Obraz světa kolem nás asi úplně přesný není.“
Do centra výzkumu se teď dostávají i halucinogenní látky. „Mají význam i pro psychiatrii a vývoj psychofarmak. Pomocí halucinogenů můžeme modelovat třeba schizofrenii a pak zkoumat, jaké léky na ní účinkují.“ Možná pomůžou i při depresích. „Výzkum naznačuje, že by mohly urychlit nástup léků na depresi, které jinak začínají účinkovat až třeba po měsíci.“
Mozek může spustit nemoc
Ale jsme teprve na začátku a není to návod k tomu, aby se lidé s depresí teď vrhli do lesa a začali sbírat lysohlávky,“ varuje odborník. Připuští dál, že kooperace mezi mozkem a zbytkem těla je těsnější, než se vědci dřív domnívali. Mozek tak může spustit nemoc. „Někdo dostane ze stresu vředy nebo vysoký krevní tlak.“
A jakou roli v našem mozku hrají sny? „I ve spánku je nervový systém vysoce aktivní. Fixuje se zkušenost z předchozího dne a dochází k regeneraci. Sny mají jistou informační hodnotu a psychoanalýza s nimi pracuje. Ne každý snový symbol je ale univerzální. Když se vysvětlují sny s cílem člověku pomoci, hledáme individuální symboliku každého snového obrazu.“
Mozek je v trvalé přestavbě
Podle vědce mozek začíná stárnout brzy. „Do puberty dozrává a pak začíná pomalé stárnutí. První děj je snížení schopnosti učení. Proč? Aby mozek začal využívat nabytých schopností spíš, než aby se učil. Každý rok pak přicházíme o několik málo procent jeho objemu.“
Přesto by se člověk měl celý život učit novým věcem. „Mozek je v trvalé přestavbě. V průběhu života se schopnost plasticity snižuje, takže čím je člověk starší, tím víc by měl zatěžovat mozek novými informacemi. Stimulují mozek a dokáže to zabránit třeba demenci,“ radí Jiří Horáček.
Související
-
Až se neprobudím. Dokument o nočních můrách, výzkumu a snaze přesvědčit je, že nejsou samy sebou
Jak o nočních můrách hovoří ti, kteří jimi trpí každou noc? Jaký je život s inkubem na hrudi? A jaké jsou dny po nočních můrách? Tomáš Soldán se s mikrofonem vydal ...
-
Cyril Höschl: Jak mozek zpracovává výrazy tváře a jak to ovliňuje vaši náladu
Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?
-
To, co nám lidi povídají při operaci mozku, by mohlo občas zajímat policii, usmívá se neurochirurg
Jako náš nejmladší profesor v neurochirurgickém oboru má za sebou už kolem 4000 operací mozku. Včetně těch, které se provádějí při plném vědomí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.