Meteor o krokodýlích zabijácích, čmelácích a matematice na poutích

27. červenec 2024

Poslechněte si:

  • 01:08 Báli se dinosauři krokodýlů?
  • 08:56 Experiment s poslušností
  • 14:01 Lze pít těžkou vodu?
  • 25:26 Potápějí se čmeláci?
  • 31:40 Porušují pouťové triky zákony matematiky?

Hovoří paleontolog Vladimír Socha, chemik Pavel Jungwirth nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Matematické příběhy seriálu Mate-matika? komentuje Mirko Rokyta.

Báli se dinosauři krokodýlů?

Dinosauři u nás budí respekt a žít s nimi ve stejné éře bychom nechtěli. Jejich mohutným tělům obdařeným silnými čelistmi a dlouhými zuby bychom odolat nedokázali. Proto možná překvapí, že i dinosauři měli nepřítele, kterého se museli hodně bát. Tehdy žil obrovský krokodýl a spoléhal se na to, že mu vyjde překvapivý útok z vody. Za předpokladu, že by onen krokodýl měl dostatečnou sílu. Jednoho takového nám představil paleontolog Vladimír Socha.

Experiment s poslušností

Ubližování

Ještě celá 50. léta minulého století se psychologové snažili pochopit fenomén holocaustu z druhé světové války. Obecně uznávané vysvětlení bazírovalo na představě autoritativní osobnosti, podle které dril proměnil německé děti v jedince schopné udělat komukoli cokoli, pokud se jim to nařídí. Sociálnímu psychologovi Stanleymu Milgramovi z Yaleské univerzity v USA však takový důvod nestačil. Sestavil experiment, který vstoupil do dějin. Ukázal, že tváří v tvář impozantnímu šéfovi skoro dvě třetiny z nás budou poslouchat rozkazy tak dlouho, až tím smrtelně ublíží jiné osobě. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Lze pít těžkou vodu?

Sklenice vody

Takzvaná těžká voda obsahuje místo běžného atomu vodíku jeho izotop zvaný deuterium, který má v jádře kromě protonu i neutron. Chemický vzoreček tak není H2O, ale D2O. Používá se mimo jiné k lékařským účelům. Ve větším množství je ovšem tato těžká voda jedovatá. V experimentu ji pili psi a jejich smrt nastala ve chvíli, kdy voda v jejich těle byla nahrazena těžkou vodou asi z jedné čtvrtiny. Co když se napije člověk? Kateřina Březinová a Petr Sobotka to zkusili. Prof. Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV pak potvrdil, že nám jinak chutná přidaný neutron v atomu vodíku.

Potápějí se čmeláci?

čmeláci

Některé vědecké objevy přináší náhoda. Podobně se to stalo vědcům, kteří studovali reakci čmeláků na přezimování v půdě kontaminované pesticidy. Experimentální box obsahující půdu i čmeláky umístili do speciální chladničky. Bohužel došlo k poruše a když po týdnu lednici otevřeli, zjistili, že box je plný vody. K jejich velkému překvapení ale čmeláci pod vodou přežili. Jak je to možné? To popsal biolog prof. Jaroslav Petr.

Porušují pouťové triky zákony matematiky?

Kostky

Mate matika? Tedy mate nás matematika? Odporuje někdy výsledek zdravému, selskému rozumu i v případě, kdy ho vypočítá úplně správně profesionální matematik? Právě takovým případům se věnuje nový cyklus Meteoru „Mate-matika?“. Matematika formou příběhů ztvárněných herci s komentářem matematika Doc. Mirko Rokyty z MFF UK.

V pátém díle se vydáme se dvěma slečnami na pouť a budeme svědky, jak prohrávají díky matematickým trikům. Poslechněte si náš příběh.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související