Martin Kavka, autor Hacknuté češtiny: Na jazyk si neradi necháváme sáhnout. Je jako posvátná kráva

31. leden 2024

Kniha je výsledkem desetileté práce Martina Kavky a kolektivu autorů. „Od minulého století se na češtinu pořádně nesáhlo. Poslední pravopisná reforma se dělala v roce 1993,“ připomíná. Jaká slova se objeví jen na chvilku? Co znamenají různé zkratky? Co všechno jsme převzali z angličtiny? Jak je to s politickými výrazy? Kdy bude světový den slangu? Jak si hrají s jazykem v jiných zemích? A jak jsou na tom s češtinou jeho děti?

Martin Kavka

Do knihy autoři vybrali hravé novotvary, nad kterými čtenář žasne a zároveň se baví. „Když Ester Ledecká vyhrála na olympiádě dvě zlaté medaile, vzniklo několik slov. Třeba esterifikace, což je skvělé zvládnutí několika disciplín. Nebo ledět. To je výraz Ester Ledecké, když vyhrála o setinu sekundy zlatou.“ 

„O jazyku říkám, že je to divoká řeka, která si vždycky najde cestu přes bariéry. Komunisti se ho pokusili svázat zákonem. Ale nedaří se to, i když se to spoustě lidem nelíbí.“

„Na jazyk si neradi necháváme sáhnout. Myslím, že kdyby teď přišla nějaká jazyková reforma, tak máme lidi v ulicích,“ myslí si Martin Kavka, novinář a autor neortodoxního slovníku dnešní mateřštiny. „Mám pocit, že Češi, a nejen my, vnímají jazyk jako posvátnou krávu, na kterou se nesahá,“ uzavírá v Blízkých setkáních.

autoři: Adéla Gondíková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.