Je náš jazyk i díky zdrobnělinám výjimečný? Odpovídá Martin Prošek, ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR
Proč zdrobněliny používáme a jaké mají místo ve slovní zásobě češtiny? Jak se zdrobněliny v našem jazyce tvoří? Mohou být některé z nich jen módní záležitostí, a jiné se naopak natrvalo usadit ve slovní zásobě a stát se významově neutrální? Mohou mít některé zdrobněliny místo pozitivního „nádechu“ negativní asociaci? Proč nám některé zdrobněliny vadí, a proč nás některé mohou i urazit?
Související
-
„Anglicismy v češtině? Situace není tak dramatická,“ říká jazykovědec Prošek
Jde to s naší mateřštinou z kopce? Odpovídá na Dvojce Martin Prošek, ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. A dokonce prozradí, co i jemu dělá v češtině potíže.
-
Kdy je betlém s velký B, Ježíšek s malým j a jak je to se S/silvestrem?
Nedopusťte se ve vánočních přáních chyb.
-
Selfíčko i lajkování dokazují sílu českého jazyka, říká jazykovědec Karel Oliva
Český jazyk je krásný i náročný. Proč přebíráme slova z cizích jazyků? A jaké jsou problémy ve výuce českého jazyka?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.