Mario Puzo. Spisovatel, který dal světu slavného Kmotra
Americký spisovatel Mario Puzo se narodil 15. října 1920. Pocházel z rodiny italských přistěhovalců a právě toto prostředí ho inspirovalo k napsání několika románů o mafii. Nejslavnějším románem je Kmotr. Vypráví o klanu rodiny Corleonů, která po druhé světové válce ovládá organizovaný zločin v New Yorku.
Slávu tohoto románu ještě zvýšila série filmů, kterou podle námětu Maria Puza zfilmoval Francis Ford Coppola. Aby se co nejvíc přiblížil realitě, využil při scéně svatební hostiny skutečné příslušníky mafie jako komparzisty.
Musel dokázat, že s mafií nic nemá
Kniha i filmy vystihovaly prostředí Cosa Nostry tak věrohodně, že Mario Puzo musel následně dokazovat, že s mafií neměl nikdy nic společného.
Nevěnoval se ale jen mafiánské tématice, napsal například také román o sérii atentátů na fiktivního prezidenta z rodu Kennedyů a jeho poslední román Rodina vyprávěl o klanu Borgiů, kteří ovládali část dnešní Itálie v 16. století. Mario Puzo zemřel v roce 1999.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.