František Kupka. Světově uznávaným umělcem se stal až po své smrti
Malíř František Kupka zemřel na předměstí Paříže 24. června 1957. Pocházel z východních Čech a původně se vyučil sedlářem. Brzy se však prosadil jeho výtvarný talent a tak začal studovat malbu na pražské a později vídeňské Akademii. Roku 1895 odjel jako stipendista do Paříže, kde se usadil natrvalo. Když roku 1912 vystavil své dva první abstraktní obrazy, dočkal se posměchu a nepochopení. Od další tvorby ho to však neodradilo.
V meziválečném období se dočkal uznání, světově uznávaným umělcem se však stal až po své smrti. Zasloužila se o to především mecenáška Meda Mládková, která vytvořila ucelenou sbírku Kupkových děl a v roce 2002 ji věnovala Hlavnímu městu Praze. Od roku 2003 jsou nejlepší díla z této sbírky k vidění v Museu Kampa.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
1153. schůzka: Příběh prvního abstraktního malíře, v češtině promlouvajícího
Zastihli jste nás na další návštěvě u dalšího znamenitého malíře české moderny, ba jak se dnes ukazuje – nejznamenitějšího, soudě alespoň podle sumy za jeho obrazy.
-
Úžasné životy: Meda Mládková podle Ondřeje Kundry
Mecenáška umění Meda Mládková byla pozoruhodná žena. Podle reportéra Ondřeje Kundry, který o ní napsal knihu, viděla příležitost tam, kde ostatní viděli problém.
-
Kupkovo Početí se prodalo za 126,5 milionu korun. Je to nejdražší vydražený obraz v českých dějinách
Rekord českých aukčních síní dosud držel Bohumil Kubišta se svým Staropražským motivem, který se předloni prodal za 123,6 milionu korun včetně aukční přirážky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.