Juraj Jánošík. Za tři roky loupení se stal legendou
Juraj Jánošík zřejmě nikdy v životě nepracoval: sotva vyrostl, zverbovali ho na vojnu, a sotva se vrátil z vojny, dal se ke zbojníkům. Se svou bandou „horních chlapců“ přepadal a loupil na území Uherska, Slezska a Moravy sotva tři roky. Pak ho drábové polapili a byl odsouzen k trestu smrti pověšením za hák. Před svou smrtí ovšem čtyřikrát obhajduchoval (obtancoval) šibenici, jak píše Alois Jirásek ve Starých pověstech českých. I během tak krátké doby se stihl stát legendou.
Inspiroval řadu pověstí, básní, písní, oper a jeden muzikál. Vzniklo o něm několik filmů a také soch nevalné umělecké hodnoty. Jeho osobnost však asi nejlépe vystihuje známá kresba Mikuláše Alše, ze které zbojník na diváky vyšpuluje své bujné hýždě.
Související
-
551. schůzka: Slovensko-česko-polský zbojník Juraj Jánošík
Podruhé se setkáváme se zbojníkem Jurajem Jánošíkem, který – ač svým původem Slovák, z obce Terchové rodem, se stal osobností mezinárodního významu.
-
Loupežník Ledříček byl prý Jánošíkem Orlických hor. Vstup do jeho jeskyně byl vysoko na skále
Z Klášterce nad Orlicí vede k Zemské bráně a dále do Polského Kladska někdejší obchodní stezka. A na ní svého času žil, loupil a přebýval ve skále loupežník Ledříček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.