Josef Baxa: Mafie má v Itálii hluboké kořeny. Proces s jejími členy sleduji s největším obdivem

20. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Italská mafie má v Itálii hluboké kořeny. Využívá chudého jihu, kde jsou lidé více náchylní přiklonit se na stranu zločinu

V Itálii začal největší soudní proces se členy mafie od konce 80. let. Obžalováno je přes 350 lidí včetně politiků, policistů i státních zaměstnanců. Další desítky obžalovaných jsou souzeni ve zrychleném řízení. Kvůli procesu byla postavena i speciální opevněná podzemní budova.

Obžalovaní jsou obviněni z příslušnosti ke kalábrijské ’Ndranghetě, z vražd, obchodu s drogami, praní špinavých peněz, vydírání a zneužití veřejné funkce. Svědčit proti nim má na 900 svědků. Očekává se, že proces bude trvat dlouhé měsíce, či dokonce roky.

Na celý proces se dívám s velkým obdivem a uznáním k italským soudcům a všem, kteří tento proces připravili. Už jen po organizační stránce je to neuvěřitelně rozsáhlá záležitost. Udržet vše pohromadě a dodržet pravidla spravedlnosti je opravdu velký úkol, říká v pořadu Jak to vidí... soudce Josef Baxa.

Nikdy nerezignovat!

Monstrproces proti sicilské mafii Cosa Nostra se odehrával mezi lety 1986 a 1992

Říká se, že mafie v Itálii je neviditelná, ale všudypřítomná. Italská justice má za sebou již několik podobně velkých procesů s mafií. Poslední monstrproces se členy italské mafie Cosa Nostra v Palermu probíhal mezi lety 1986 a 1992.

Mafii zřejmě nevymýtí ani současný proces. Přesto je velmi důležité, aby stát nikdy nerezignoval a nenechal zločin rozkvést.

Podle Josefa Baxy jde totiž o smrtelné riziko. Ve chvíli, kdy mafiánské struktury ovládnou státní strukturu, tak stát přestává být státem a stává se strukturou zločineckou. To je něco, co se nesmí v naší společnosti nikdy stát.

Hluboce zapuštěné kořeny

Jak je vůbec možné, že mafiánské organizace zapustily v Itálii tak hluboké kořeny? Souvisí to jistě s tradicí pevnosti rodin. Struktury jsou zpravidla založeny na pokrevních vazbách, na rodinné historii.

Jakákoli mafie potřebuje vždy mít své mozky a pěšáky. Proto se vždy orientovala na lidi, kteří se cítí ve společnosti ztracení, frustrovaní a odvržení. Žijí v chudobě, nemají žádnou životní perspektivu a mají nižší vzdělání. Proto mafie kvete na jihu Itálie, a ne na severu, který je bohatší a vzdělanější, je přesvědčen host Dvojky.

Vzdělání jako nejlepší imunita

Obrovským problémem je propojení mafiánských struktur se státní správou, s politikou, justicí. Podle výroční zprávy z roku 2017 je kalábrijská mafie ’Ndrangheta přítomna ve všech klíčových sektorech italského politického i ekonomického života včetně státní správy.

Čtěte také

Je známo, že jihoitalská mafie kontroluje obchod s kokainem a jeho dovoz do Evropy z Kolumbie. Její členové se zabývají zbraněmi, paděláním, vydíráním, a proto je pro ně důležité zajistit, aby je nikdo v jejich byznysu nekontroloval a nikdo jim nebránil. Proto musí nějakým způsobem, buďto korupcí nebo zastrašováním, ty, kteří to mají v popisu práce – státní zaměstnance, politiky, policii – ovládnout.

Proti mafii se ostře vymezil papež František, což může být v silně katolické Itálii významné. Nejvýznamnější obranou proti mafii a korupci je ale podle mnohých vzdělání. Bezesporu. Odstranit příčinu je vždy mnohem účinnější. Vzdělaná společnost, kde lidé cítí, že pravidla platí pro všechny, je nejlepší imunitou proti rozšiřování zločinu, uzavírá Josef Baxa.

Další témata rozhovoru: etické otázky právního státu; německý filmový experiment; Soudcovská unie a právo na přednostní očkování; očkovací nacionalismus. 

Spustit audio

Související