Marek Epstein: Na věky věků

2. březen 2019

Dystopie o hledání zapomenutého citu v téměř dokonalém světě. Hrají Luboš Veselý, Petra Špalková, Svatopluk Skopal a další. Poslouchejte do neděle 10. března 2019.

Shora řízený systém vzdálené, a přece lidstvu ne nepodobné civilizace, dává dohromady nejvhodnější partnery a z jejich genetického materiálu vyvíjí odborníci nový tělesný skelet. Do něj umístí vědomí a po zániku tělesné schránky jej opět vyjmou a uloží do stacionáře pro další použití.

Věčnost na dosah

03469914.jpeg

Všechno je tu organizované a pod kontrolou, všechno do sebe dokonale zapadá. Věčnost je na dosah ruky. Co se stane v okamžiku, kdy se ze Země, využívané jako vězení pro ty, kteří se proti systému provinili, vrátí profesor Karnak a přinese si „nežádoucí“ vzpomínky? A co je to za zvláštní touhu, která ho pronásleduje?

Karnak se po výkonu trestu vrací do Institutu pro vývoj tělesných skeletů, kde dříve působil. V práci mu podrželi místo, dokonce ani manželka Saly si v době jeho nepřítomnosti nepožádala o náhradního partnera. Zdálo by se, že se vše může hladce vrátit ke starému řádu, který určuje nekomplikovaný, pohodlný život obyvatel planety.

Vzpomínky na Zemi

Jenže v Karnakově případě se „návratový proces“ nezdařil. Jeho vědomí nebylo po opuštění Země dokonale vymazáno a on si vybavuje melodie, vůně, hlasy... Vzpomínky ho přemáhají a zvláštní, dosud nepoznaná dychtivost ho žene dopředu a nutí ho hledat k neznámým prožitkům klíč.

Postupně zjišťuje, že není jediný, kdo si přinesl ze Země vzpomínky. V ten okamžik se ovšem pro důsledný systém stává problematickým a nakonec i nebezpečným jedincem. A systém se stává nebezpečným pro něj. Ale nemůže než pokračovat v započaté cestě do vlastního nitra. A taky za někým, s kým ho na Zemi spojoval neznámý, blažený cit.

Úspěšný autor

02858694.jpeg

Po úspěchu, který sklidil s hrou Pescho, se scenárista Marek Epstein vrátil k rozhlasové dramatice i k žánru dystopie. S textem Na věky věků slavil úspěch v autorské soutěži Českého rozhlasu v roce 2016. Jeho inscenace pak vznikla ve stejném tvůrčím tandemu jako Pescho. Hudbu, zvuk a zvukový design obstaral Filip Veret, režii měl Petr Mančal.

Hrají: Luboš Veselý, Petra Špalková, Vanda Chaloupková, Vilém Udatný, Svatopluk Skopal, Tereza Hofová, Miroslav Hanuš, Radka Fidlerová, Zuzana Slavíková-Čisáriková, Zuzana Hykyšová, Tereza Dočkalová, Jan Strýček, Kristýna Leichtová, Lukáš Ruml, Eva Saskia Burešová, Petr Halíček, Lenka Zbranková, Marie Štípková, Kajetán Písařovic, Ctirad Götz, Tomáš Karger, Lukáš Král, Viktor Kuzník, Markéta Hausnerová, Petra Johanson, Josef Vrána, Zdeněk Velen, Martin Ulrich, Kristýna Pangrácová Franková, Světlana Lavičková, Petr Mančal a Tomáš Černý
Dramaturgie: Klára Novotná
Zvuk: Filip Veret
Režie: Petr Mančal
Natočeno v roce 2018

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související