Manžel ji věznil, syna jí sebrali a ze země musela prchnout. Osudové ženy: Eliška Přemyslovna

5. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zbraslavská kronika (svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny)
0:00
/
0:00

Matka Karla IV. svůj život zasvětila královské tradici. I když původně královnou být ani neměla.

Host: Eva Doležalová


Připravili: Ivana Chmel Denčevová, Hynek Pekárek
Hudba: Antonín Schindler
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 29. 6. 2018

Eliška Přemyslovna se narodila roku 1292 v Praze, v přemyslovské rodině. Původně královnou být ani neměla, nakonec se stala nositelkou přemyslovských tradic a matkou budoucího císaře Karla IV. V útlém věku jí zemřela matka a její otec Václav II. se po několika letech oženil s Eliškou (správně Alžbětou) Rejčkou.

Východiskem je sňatek

Jejich vzájemný vztah byl napjatý nejen v době Eliščina dospívání, ale vlastně po celý život. Po smrti otce se vlády ujal Eliščin bratr Václav III., ale rok poté byl zavražděn, čímž skončil přemyslovský rod „po meči“. Zůstaly jen dcery.

Jedna z nich, Anna, byla provdána za Jindřicha Korutanského, který byl zvolen českým králem. Ale složité období, kdy proti sobě stály šlechtické rody i měšťanské skupiny, klidným poměrům a rozvoji království nepřálo. Východiskem byl sňatek Elišky Přemyslovny s o několik let mladším Janem Lucemburským.

Logo

Přišla o syna Karla IV.

Zřejmě to byl vztah vášnivý, ale zároveň i dramatický. Takřka každá krize končila narozením dalšího dítěte. Nakonec jich bylo šest. Eliška byla svým manželem, který ji podezíral ze spiknutí proti němu, dokonce několikrát vězněna.

A těžko si představit osud matky, která přišla o syna: Karla IV. (tehdy se ještě jmenoval Václav) od jeho tří let už nikdy neviděla. Ve svém životě dokonce musela několikrát z českých zemí uprchnout, přesto život zasvětila právě královské tradici. A byla tím, co můžeme i z dnešního odstupu nazvat, vlastenkou.

Poslední roky zasvětila víře

Poslední roky zasvětila duchovní a sociální práci, obrátila se k Bohu a snažila se vybudovat charitativní zařízení pro potřebné. Ale ani v tomto ohledu jí osud nebyl příliš nakloněn. Zemřela ve svých 38 letech v roce 1330, na svátek sv. Václava. Pohřbena je ve Zbraslavském klášteře po boku svého otce a bratra.

Josef Mathauser: Jan Lucemburský nechává uvěznit syna Václava (pozdějšího císaře Karla IV.) a odvézt Elišku na Mělník. Obává se totiž, že ho chce zbaviti trůnu právě ve prospěch Václava
  • Rozhlasový dokument je jedním z nejnáročnějších žánrů. Obsahuje v sobě jak zpravodajství, tak publicistiku, slovesnou tvorbu a i specifickou práci s hudebním designem. V minulém roce vzniklo v Českém rozhlase 853 dokumentů a jejich poslech by vám zabral 21 325 minut. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
Naše čísla hrají... s vámi
autor: ide
Spustit audio

Související