Expedice po stopách neznámého Jana Lucemburského
Král-rytíř, král-diplomat, ale i král-cizinec a slepý král. Tak se říkalo muži, který založil jednu z nejzajímavějších dynastií na českém trůně Janu Lucemburskému.
Proslavila ho věta o tom, že český král z boje neutíká, měl slavného syna i vnuka a dokázal vytyčit nové hranice států v Evropě. Přesto toho o něm mnoho nevíme.
Chlapec na českém trůně?
Jan se narodil v roce 1296 jako první a jediný syn lucemburského hraběte a budoucího císaře Říše Římské Jindřicha VII. Lucemburského a Markéty Brabantské. Vyrůstal na francouzském dvoře Filipa Sličného a nosil titul hrabě lucemburský, hrabě v Laroche a markrabě v Arlonu. A tenkrát ho určitě nenapadlo, že se bude muset ve 14 letech ženit a vládnout království v daleké a cizí zemi.
Za jeho sňatkem s o 5 let starší, tehdy devatenáctiletou Eliškou Přemyslovnou, stály diplomacie a intriky a také neutěšené poměry v českém království. Po vraždě Václava III. se vystřídali na českém trůně dva panovníci. Prvním byl Jindřich Korutanský, který se oženil s Annou Přemyslovnou, což byla Eliščina starší sestra, druhým pak Rudolf Habsburský, který se oženil s vdovou po Václavovi II. Eliškou Rejčkou.
Po jeho smrti se moci opět ujal Jindřich Korutanský a ten se nelíbil ani šlechtě, ani církvi. Proto se porozhlíželi v Evropě po někom pokud možno hodně mladém a hodně poddajném, který by si vzal Elišku Přemyslovnu jako dědičku trůnu. A jejich zrak padl na 14letého Jana Lucemburského.
Náhradní ženich pro Elišku
Janův otec nebyl z nabídky zpočátku nadšen. Trůn pro syna byl sice velké lákadlo, ale obával se anarchie v Čechách a pověstí o zavraždění vlastního panovníka Václava III. Navíc se mu Eliška Přemyslovna se zdála k Janovi příliš vyspělá, a proto nabízel, že by si ji mohl vzít jeho mladší bratr Walram.
Čeští vyjednavači ale trvali na svém. Složitá jednání vyvrcholila svatbou Jana a Elišky, která se uskutečnila 1. září 1310 v německém Špýru. Vlajkosláva ale mladičkého Jana v Čechách nečekala. Byl nucen Čechy vojensky obsadit a teprve o rok později 7. února 1311 byl v bazilice sv. Víta korunován českým králem. Ale ani poté neměl na růžích ustláno. Bojovat musel nejen s částí šlechty, ale poté i s vlastní manželkou Eliškou. Jejich manželství, navzdory tomu, že z něj vzešlo několik dětí včetně císaře a krále Karla IV., nebylo nikdy šťastné.
Jan Lucemburský – rytíř a diplomat
Jan byl výborný diplomat s mnoha styky na evropských dvorech, v diplomacii se pohyboval jako ryba ve vodě. Což samozřejmě zároveň znamenalo, že v Čechách pobýval málo, a proto si zde také vysloužil přízvisko král-cizinec.
Díky svým zahraničním aktivitám ale zajistil ochranu českého království zvenčí a je je tomu 685 let, co se mu povedl diplomatický kousek vpravdě husarský. 24. srpna 1335 přijel Jan Lucemburský do uherského města Trenčín, kde se setkal se svými královskými kolegy z okolních zemí. Dojednali nové pořádky v Evropě, které pak definitivně podepsali v dalším uherském městě Višegrádu. Vytyčili nové hranice států a položili základy skupiny, které dnes říkáme Višegrádská čtyřka. To ale nebyl jediný diplomatický úspěch Jana Lucemburského. Více v Expedici.
Související
-
Expedice za husity a husitstvím v nás
Je to šest století, přesto husité a jejich hnutí budí vášně. Dávají se jim různé přívlastky. Stateční i krutí, demokratičtí i fanatičtí. Jak to s nimi bylo doopravdy?
-
J. A. Komenský: Kdo byl učitelem Učitele národů?
Jak je možné, že muž z jihovýchodní Moravy dosáhl během 17. století mezinárodního věhlasu? Z jakého prostředí pocházel? Kdo ho učil? A kdo motivoval?
-
Masaryk chtěl vlajku s pruhy a hvězdami. Expedice do historie státních symbolů
Kolik bylo státních symbolů při vzniku naší republiky? Kdo vytvořil podobu naší vlajky? A můžeme mít v budoucnu jinou nebo jinou hymnu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.