J. A. Komenský: Kdo byl učitelem Učitele národů?

28. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Amos Komenský

Jak je možné, že muž z jihovýchodní Moravy dosáhl během 17. století mezinárodního věhlasu? Z jakého prostředí pocházel? Kdo ho učil? A kdo motivoval?

Ač byl biskupem jednoty bratrské, podle jeho učebnic se učili i jezuité. A také příslušníci královských dvorů po celé Evropě. Komenského ctila např. švédská královna Kristina, která se díky jeho učebnicím naučila latinsky.

To, co přinesl Jan Amos Komenský celosvětovému školského systému, nemá obdoby. Z jeho metod čerpají mnozí dodnes. I když je vydávají za alternativní novum a po různých úpravách nazývají škola waldorfská nebo montessori.

Jeho životní příběh by sám vydal na několik románů. Co přežil, je dost neuvěřitelné. I on totiž zažil obrovské těžkosti morové epidemie. Umírali mu děti i manželky, při požáru mu shořelo jeho dílo, které pak musel napsat znovu. Byl celoživotním vyhnancem. Kde bral sílu?

autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...