J. A. Komenský: Kdo byl učitelem Učitele národů?

28. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Amos Komenský

Jak je možné, že muž z jihovýchodní Moravy dosáhl během 17. století mezinárodního věhlasu? Z jakého prostředí pocházel? Kdo ho učil? A kdo motivoval?

Ač byl biskupem jednoty bratrské, podle jeho učebnic se učili i jezuité. A také příslušníci královských dvorů po celé Evropě. Komenského ctila např. švédská královna Kristina, která se díky jeho učebnicím naučila latinsky.

To, co přinesl Jan Amos Komenský celosvětovému školského systému, nemá obdoby. Z jeho metod čerpají mnozí dodnes. I když je vydávají za alternativní novum a po různých úpravách nazývají škola waldorfská nebo montessori.

Jeho životní příběh by sám vydal na několik románů. Co přežil, je dost neuvěřitelné. I on totiž zažil obrovské těžkosti morové epidemie. Umírali mu děti i manželky, při požáru mu shořelo jeho dílo, které pak musel napsat znovu. Byl celoživotním vyhnancem. Kde bral sílu?

autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.