Jan Amos Komenský: Labyrint světa

17. březen 2009
Velké osudy

V hlavní roli prvního moderního Evropana J. A. Komenského Miloš Hlavica. V dalších rolích Martin Myšička nebo Svatopluk Skopal.

Osoby a obsazení: Václav, český žoldnéř (Martin Myšička); Jeník, český žoldnéř (Ivo Theimer); Hanzi, německý vachmajstr (Svatopluk Skopal); švédský kočí (Jiří Práger); Komenský (Miloš Hlavica)
Napsal: Jiří Bílý
Dramaturgie: Pavel Kácha
Zvuk: Roman Špála
Hudba: Danuše Stuchlíková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: 18. 6. 2007

Třicet let se Evropa zmítala ve válce, která začala českým povstáním v roce 1618. V té době žil muž, který za svůj úkol vzal křesťanskou pomoc bližním. Poznal význam a moc vzdělání a rozhodl se je šířit v tehdejším světě.

autor: Jiří Bílý
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.