Expedice za husity a husitstvím v nás
Je to šest století, přesto husité a jejich hnutí budí vášně. Dávají se jim různé přívlastky. Stateční i krutí, demokratičtí i fanatičtí. Jak to s nimi bylo doopravdy?
Zkuste si představit, že je konec roku 1419 a jsme v jižních Čechách, které nejsou ani zdaleka tak malebnou krajinou jako dnes. Jde spíš o chudý a zpustlý kraj, kde se lidem dobře nežije. Po smrti Karla IV. a morových ranách a neúrodě je celá země zchudlá a lidé vnímají kontrast mezi vlastní zubožeností a blahobytem církve a nejvyšších feudálů. V jihočeských městech vrcholí vlna odporu jak proti nim, tak proti oficiální církvi. Stoupenci učení mistra Jana Husa se začali formovat v jednotnou a silnou skupinu. Nejsilnější jádro Husových stoupenců se stmelilo ve městech Sezimovo Ústí, Písek a jejich okolí. A právě oni se přesně před 600 lety na jaře roku 1420 vydali na skalní ostroh nedaleko Sezimova Ústí a začali na místě někdejšího hradu z dob Přemysla Otakara II. budovat pevnost. A pojmenovali ji Tábor podle biblické hory Thabor v Galileji.
Tábor coby sídlo i symbol
To pojmenování se stalo symbolem. Nešlo jen o geografické místo určení, ale o pojmenování celého reformního hnutí. Jeho stoupenci věřili v brzký konec světa a v to, že se mají shromáždit a po boku Kristově vytvořit armádu proti zlu, proti antikristovi a vyhrát nad ním konečný boj. Husité v Táboře (sami ale toto označení neměli rádi, říkali si utrakvisté, táborité nebo stoupenci Mistra Jana Husa) začali zaznamenávat první velké úspěchy. Byli skvěle organizovaní: kazatele, kteří stáli na počátku, vystřídali v Táboře válečníci, kteří měli žoldnéřské zkušenosti jak s vedením bitev, tak s výcvikem posádky. A jedním z nich byl i Jan Žižka z Trocnova.
Kmet v čele armády
Hejtman Žižka byl tábority vnímán jako úkaz a v podstatě zázrak. Nejen kvůli jeho renomé a válečnickým (i loupežnickým) zkušenostem, ale také díky jeho obdivuhodné fyzické kondici. Byl to už šedesátník, přesto měl obrovské charisma a navíc byl spravedlivý. Nevyvyšoval se nad ostatní, spal v prostém stanu, neobohacoval se. Funkce hejtmana neznamenala jenom vojenskou, ale i soudní pravomoc. Na něm záleželo, jakou kázeň bude mít ve vojsku a jakými prostředky ji bude prosazovat. A on v tom nerozlišoval společenské postavení. I proto jej husité bezmezně poslouchali.
Proč se rytíři Křížových výprav husitů tak báli? Skutečně prchali před jejich zpěvem? Jak zacházeli s nepřáteli, jaké novátorské zbraně stvořil Jan Žižka, a jaký byl vztah husitů a krále a císaře Zikmunda Lucemburského? O tom všem v Expedici...
Související
-
Husitství je neuralgickým bodem naší historie. Přitom si...
Za rezignaci Jana Husa v jeho boji mohla bolest zubů. Husitské bouře ovlivnilo globální oteplování. A další neznámá historická fakta poutavě zpracovává historik pub...
-
205. schůzka: Založení Tábora
„Kvésti bude víra. Růst bude spravedlnost. Nebude na zemi nižádného kralování neb panování. Úroky i daně přestanou. Neb všichni budou rovni co bratří a sestry.“
-
Víra mi dala svobodu, vyznává se mladá farářka husitské církve
Nikdy jsem nepřestala být člověkem s nohama na zemi. Víra mě nezklidnila, ale naopak zdynamizovala. To prohlašuje mladá farářka Církve československé husitské.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.