Víra mi dala svobodu, vyznává se mladá farářka husitské církve
Nikdy jsem nepřestala být člověkem s nohama na zemi. Víra mě nezklidnila, ale naopak zdynamizovala. To prohlašuje mladá farářka Církve československé husitské.
„Víra je stav srdce a způsob, jakým jdu životem,“ vysvětlila Tereze Kostkové v Blízkých setkáních Martina Viktorie Kopecká. Víra pro ni prý znamená svobodu.
„Pochopila jsem, že Ježíš Kristus přichází do mého života, aby mě naučil svobodně se rozhodovat. Neznamená to, že bych slepě následovala uličky, které se přede mnou otevírají. Ale že jdu vědomě životem s tím, že pouštím některé věci z rukou. Nikdy jsem nepřestala být člověkem s nohama na zemi.“
Chybovat je důležité
„Víra mě nezklidnila, ale zdynamizovala a dala energii. Vzala mi pocit, že musím všem vyhovět, plnit očekávání svého okolí a nesmím chybovat. Naopak. Církev mě naučila, že chybovat je lidské a že je to důležitá a cenná životní zkušenost.“
„Takže pokud jsem dřív měla okovy a strach být sama sebou, skrz církev a víru poznávám, kým jsem, kým mám být a jak žít svobodně,“ ujistila farářka.
Co má člověk udělat, aby začal věřit? S jakými představami a proč vstoupila na teologickou fakultu? Co pro ni znamená tolerance? Má ráda svatby? Plánuje, že se vdá?
Související
-
Farářka. Dokument o cestě z Prahy do Brna, o cestě k víře a k lidem
Pražačka přišla do Brna a udělala rozruch. Mezi lidi a do kostela ale přivedla pořádek. Dokument o netypické farářce Československé církve husitské.
-
Marek Orko Vácha: Je nám ochota pomáhat a konat dobro daná biologicky?
Jak důležité jsou vzorce chování, které se předávají z generace na generaci? Jak pomoc přijímat a jak ji dávat?
-
Byl jsem pokusným králíkem nacistů. Zachránilo mě psí sádlo, říká farář Erwin Kukuczka
Předvídali mu, že se nedožije pěti let. Zmýlili se. Jednoduché to neměl ale ani za komunismu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.