Mám rád doteky minulosti, říká Miro Žbirka

2. listopad 2018

V roce 1982 zvítězil v anketě Zlatý slavík. Miroslav Žbirka dokázal jako první zpěvák ze Slovenska porazit Karla Gotta. Teď mu vychází nové dvojalbum, které natáčel v Abbey Road, domovském studiu jeho milovaných Beatles.

„Abbey Road je vynikající studio. Natáčel jsem tam už druhé CD. Nahrával jsem ho se stejnou skupinou hudebníků, kteří nahrávali s Paulem McCartneym.  Vůbec nechápali, proč nechci pauzu, ale já tam měl pocit radosti,“ říká Miroslav Žbirka. Nové dvojalbum je v češtině a angličtině. „Třeba písnička Čistý svět má úplně jinou podobu v češtině a angličtině.“ S hudebníky, kteří album nahrávali, si zahraje příští rok v prosinci v Praze i Bratislavě, a oslaví tak 40 let na hudební scéně.

Miro Žbirka má rád duety. Třeba duet Čo bolí to prebolí nazpíval se zpěvačkou Marthou, kterou producent desky slyšel jako neznámou zpěvačku v Pardubicích. „Nazpívala to úžasně, myslím, že nikdo jiný by to zpívat nemohl.“  Miroslav Žbirka má rád doteky minulosti. „Manželka Katka se dívá dopředu. Já sice taky, ale v některých věcech jsem opatrný. Jsem třeba na straně památkářů. Mně zbourali Bratislavu, část, kde jsem vyrůstal. A Praze držím palce, aby někoho nenapadlo postavit u Vltavy mrakodrap.“

S kým se ve studiu Abbey Road setkal? Jak se dívá na starší a novou hudbu? Má radost, že se vrací vinyl? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Jiří Holoubek , zk

Související