Mach a Šebestová. Premiéra první řady večerníčku
Československá televize odvysílala 6. října 1982 kompletní třináctidílnou sérii večerníčku Mach a Šebestová. Jednotlivé díly vznikaly postupně od roku 1976 a objevovaly se i samostatně ve vysílání. Příběhy o žácích III. B, kouzelném sluchátku a psovi Jonatánovi napsal Miloš Macourek. Výtvarníkem byl Adolf Born a režisérem Jaroslav Doubrava. Vypravěčem večerníčku byl Petr Nárožný, pro kterého to byla první zkušenost tohoto druhu.
Kromě vyprávění promlouvá za všechny postavy – lidské i zvířecí a ještě navíc zpívá úvodní píseň. Nešlo však o klasický dabing. Petr Nárožný namlouval napsané texty takzvaně nasucho, aniž by viděl animovaný film. Někdy až překotná rychlost dialogů má jednoduché vysvětlení, každý díl měl na vteřinu přesně stanovenou stopáž, do které se herec s textem musel vejít.
Na úspěšnou první řadu seriálu navázali tvůrci Macourek, Born a Doubrava po čase dalšími příběhy, v roce 1999 se Mach s Šebestovou vydali na prázdniny a v roce 2005 na cestu kolem světa.
Související
-
Úžasné životy: Adolf Born podle režiséra Otakáro Maria Schmidta
Monarchista se zálibou v turbanech. Katolík, který se osobně setkal s papežem. A světový karikaturista roku 1974. V dokumentu ale uslyšíte i o vztahu Adolfa Borna k ženám.
-
Král komedií a pohádek Václav Vorlíček. S Milošem Macourkem se seznámili ve vlaku
Václav Vorlíček, významný jubilant, který by dnes oslavil 91. narozeniny, měl podle vlastních slov v životě jedinou ctižádost: bavit lidi. Napsal Luboš Mareček.
-
Rudolf Čechura. Otec maxipsa Fíka i milovník Sherlocka Holmese
Za lesem je domeček a v tom domečku bydlí holčička a ta se jmenuje Alenka. Ale nikdo jí neřekne jinak než Ája… A dnešnímu oslavenci zase Rudolf "maxipes" Čechura.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka