Mach a Šebestová. Premiéra první řady večerníčku

Československá televize odvysílala 6. října 1982 kompletní třináctidílnou sérii večerníčku Mach a Šebestová. Jednotlivé díly vznikaly postupně od roku 1976 a objevovaly se i samostatně ve vysílání. Příběhy o žácích III. B, kouzelném sluchátku a psovi Jonatánovi napsal Miloš Macourek. Výtvarníkem byl Adolf Born a režisérem Jaroslav Doubrava. Vypravěčem večerníčku byl Petr Nárožný, pro kterého to byla první zkušenost tohoto druhu.

Kromě vyprávění promlouvá za všechny postavy – lidské i zvířecí a ještě navíc zpívá úvodní píseň. Nešlo však o klasický dabing. Petr Nárožný namlouval napsané texty takzvaně nasucho, aniž by viděl animovaný film. Někdy až překotná rychlost dialogů má jednoduché vysvětlení, každý díl měl na vteřinu přesně stanovenou stopáž, do které se herec s textem musel vejít.

Na úspěšnou první řadu seriálu navázali tvůrci Macourek, Born a Doubrava po čase dalšími příběhy, v roce 1999 se Mach s Šebestovou vydali na prázdniny a v roce 2005 na cestu kolem světa.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová