Král komedií a pohádek Václav Vorlíček. S Milošem Macourkem se seznámili ve vlaku

Václav Vorlíček, významný jubilant, který by dnes oslavil jedenadevadesáté narozeniny, měl podle vlastních slov v životě jedinou ctižádost: bavit lidi. Napsal Luboš Mareček. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Klíčovým okamžikem pro Vorlíčkovu profesionální dráhu bylo setkání se scenáristou Milošem Macourkem. Seznámili se ve vlaku cestou na zlínský festival a vytvořili osvědčený tandem. Průlom ve Vorlíčkově tvorbě představovala parodie na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii? z roku 1966. Snímek s půvabnou Olgou Schoberovou okouzlil i v zahraničí. Tam bodovaly i další Vorlíčkovy komedie Pane, vy jste vdova či Dívka na koštěti.

Vorlíček režíroval nesmrtelné pohádky

Václav Vorlíček chystal celobarevnou americkou verzi Jesie, projekt však přeťal příjezd ruských tanků v roce 1968. Pod jeho režijní taktovkou vznikly klasické pohádky Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice. Natočil i pohádky s fantastickými příběhy jako třeba Arabela.

„Nikdy jsem neměl jinou ctižádost než bavit,“ říkával tvůrce filmových komedií a pohádek. K široké oblíbenosti Vorlíčkových skvěle napsaných i zrežírovaných filmů značně přispěli také populární komediální herci.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit americkému spisovateli, který pravidelně a rád navštěvuje Českou republiku.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...