Úžasné životy: Král českých pohádek Václav Vorlíček podle režiséra Zdeňka Zelenky

20. prosinec 2020

Je podepsaný pod desítkami filmů, převážně komedií a pohádek. Bez jeho Tří oříšků pro Popelku by Vánoce nebyly svátky. Na Václava Vorlíčka vzpomíná režisér Zdeněk Zelenka.

Oba pánové se paradoxně setkali u přijímací komise Filmové a televizní fakulty. Václav Vorlíček v roli pedagoga, Zdeněk Zelenka v roli budoucího studenta.

„Jsem znám tím, že nečtu návody na cokoliv. Pak jsem samozřejmě u auta, když ho prodávám, překvapený, co všechno umí. A tady jsem si blbě přečetl požadavky uchazeče o studium na FAMU. Tam stálo, abych předložil 3 scénáře. No tak jsem sedl a napsal tři celovečerní scénáře. A právě u komise to byl Vašek, který mi řekl, že jsem si blbě přečetl zadání. Tam totiž bylo "Předložte 3 scénáře a v závorce 1 až 3 strany". To jsem přehlédl. No, přijali mě,“ vzpomíná se smíchem Zdeněk Zelenka.

Komedie a pohádky nejsou lehký žánr

To věděl Václav Vorlíček velmi dobře. Přesto se do něj pustil už na startu své profesní kariéry a zůstal mu věrný po celý život. 

„Během pobytu na Barrandově jsem zjistil, že režiséři vyšších věkových kategorií nechtějí točit filmy s dětmi, poněvadž dítě je dítě, a tak jsem si říkal, že by nebylo špatné napsat něco vysloveně pro děti a hrané dětmi. A tak jsem oslovil kamaráda Pepíka Bruchnera a vznikla z toho řada debat, kdy jsme přišli na to, že nebyla natočená žádná dětská detektivka. A vymysleli jsme příběh, který se jmenoval Případ Lupínek,“ popisuje Vorlíček cestu ke své první samostatné práci.

V čem si Vorlíček a Zelenka nejvíc rozuměli?

„S Vaškem nás pojilo, že jsme měli obdobný vztah ke komediím, k humoru a pohádkám. Našli jsme zkrátka témata, která nám byla blízká. A po společných letech na škole, kde jsme učili, jsme dál zůstali kamarády a objevili jsme zálibu ve víně. Občas jsme na něj zašli a tam jsme probírali všechny ty záležitosti ohledně humoru. Musím říct, že to byl právě Vašek, který kromě mého debutu, byl na všech mých předpremiérách a premiérách,“ dodává Zelenka.

Ve vánočním vydání Úžasných životů se dozvíte, že Popelku měl původně režírovat úplně jiný filmař. Také uslyšíte, že Libuše Šafránková v době natáčení byla velmi vytíženou herečkou, která se na natáčení musela přesouvat letecky a Zdeněk Zelenka pak popíše děsivou autonehodu, kterou zažil s Václavem Vorlíčkem a která před lety skončila bez jediného škrábnutí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.