Úžasné životy: Jan Němec podle Radima Špačka

5. duben 2020

Jeho posledním filmem bylo autobiografické vyprávění Vlk z Královských Vinohrad.  Na jeho tvorbu, soukromí i povahu vzpomíná jeho mladší kolega a kamarád Radim Špaček.

Filmový režisér Jan Němec byl jedním z představitelů Československé nové vlny. Vedle Věry Chytilové, Miloše Formana nebo Juraje Herze byla i jeho tvobra oceňována doma i v zahraničí.

Film Démanty noci z roku 1964 získal sedm ocenění. Další Němcův film O slavnosti a hostech z roku 1966 získal pět cen a v roce 1968 byl přijat na festival ve francouzském Cannes.

Vzhledem ke studenstkým nepokojům ve Francii byl festival v roce 1968 zrušen a po následné okupaci Československa byla Němcovi další filmová tvorba normalizačním režimem zakázána.

Po pádu železné opony a návratu z exilu se Jan Němec věnoval české filmové tvorbě dál a natočil například snímky V žáru královské lásky a Jméno kódu: Rubín. Jeho posledním filmem byl Vlk z Královských Vinohrad, kde zaměnil vlastní jméno za postavu Johna Jana.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.